• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel kolejowy z XIX w. w Trzcińsku wydrążony. Powstanie obudowa

Opublikowano: 13-11-2023 Źródło: PKP PLK

Maszyna TEM ukończyła przebudowę tunelu kolejowego na linii Wrocław–Jelenia Góra. Trwa wykonywanie izolacji obiektu. Do 27 listopada wprowadzono komunikację zastępczą. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) pochłonęła 130 mln zł.


Plac budowy i tunel. Fot. Witold Szczotka/PKP PLK Plac budowy i tunel. Fot. Witold Szczotka/PKP PLK

Liczący 300 m tunel został poszerzony z 8,3 m do ponad 11 m. Kamienną obudowę zastąpiła mocniejsza żelbetowa. Po zakończeniu wszystkich robót będą możliwe równoczesne przejazdy pociągów po obu torach. Wcześniej składy musiały przejeżdżać pojedynczo z prędkością 20 km/godz. (ze względu na obowiązujące przepisy). Niedługo będą mijać się w obiekcie osiągając do 120 km/godz.

Przed przebudową tunel zabezpieczono i przygotowano tor dla pociągów. Prace zasadnicze prowadzono bez wstrzymywania ruchu. Wykorzystano maszynę TEM o masie 120 ton i długości 22 m. Materiał skalny skuwała z prędkością 1 m/min, poszerzając obiekt, odprowadzając urobek i natryskując beton na ściany. Jej obudowa umożliwia kursy składów bez dodatkowych osłon (podczas robót przejeżdżało 30 pociągów na dobę).

Obudowa maszyny TEM. Fot. Witold Szczotka/PKP PLK Obudowa maszyny TEM. Fot. Witold Szczotka/PKP PLK

Celem prac jest zwiększenie przepustowości i usprawnienie podróży na linii kolejowej Wrocław–Jelenia Góra. Trwają prace przy montażu izolacji na ścianach tunelu. Wymaga to wstrzymania ruchu na szlaku. Obowiązuje komunikacja zastępcza do 27 listopada.

Tunel w Trzcińsku przed przebudową. Fot. Witold Szczotka/PKP PLK Tunel w Trzcińsku przed przebudową. Fot. Witold Szczotka/PKP PLK

Maszyna TEM zakończyła prace w październiku i jest demontowana. Zastąpi ją urządzenie do mobilnego szalunku. Ta maszyna pracuje na segmentach liczących 10 m i wykona ostateczną obudowę tunelu. Podczas tych działań pociągi będą jeździć jednym torem (w technologii tunel w tunelu). Wszystko ma być gotowe w II kwartale 2024 r.

Pociąg w tunelu w Trzcińsku. Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK Pociąg w tunelu w Trzcińsku. Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK

Tunel trzciński oddano do użytku w połowie XIX w. Znajduje się pod wzniesieniem Góry Tunelowej na odcinku Janowice Wielkie–Wojanów linii kolejowej nr 274 Wrocław–Jelenia Góra.

Przeczytaj także: Zatapiany tunel Dania–Niemcy – wielkie baseny do transportu segmentów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia