Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetarg na budowę tunelu dla kolei dużych prędkości w rejonie Łodzi Fabrycznej. To trzeci i największy przetarg dla przedsięwzięcia kolejowego CPK. Dwa pozostałe są realizowane.
Wizualizacja tunelu kolei dużych prędkości. Źródło: CPK
- Tunel to kluczowy element linii Y między Warszawą, CPK, Łodzią, Wrocławiem a Poznaniem
- Wydrąży go maszyna TBM z tarczą o średnicy 14 m
- Roboty budowlane zaplanowano na 46 miesięcy
Najważniejsza część linii szybkich kolei
Tunel kolejowy o długości 4,6 km jest kluczowym elementem projektowanej linii kolei dużych prędkości między Warszawą, CPK, Łodzią, Wrocławiem a Poznaniem (tzw. Y). To bardzo ważna inwestycja, która wpłynie na funkcjonowanie polskiej kolei, a także istotny krok w realizacji naszego projektu 100-minutowej Polski – powiedział Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.
W tunelu znajdą się dwa tory dla szybkich pociągów dalekobieżnych. Wydrąży go maszyna TBM z tarczą o średnicy 14 m. To będzie najdłuższy i o największej średnicy podziemny przejazd kolejowy dotychczas realizowany tą metodą w Polsce. Budowa tunelu KDP w Łodzi to jeden z najbardziej wymagających technicznie elementów wchodzących w skład linii kolejowej Y – poinformował Filip Czernicki, prezes spółki CPK.
Otwarcie ofert zaplanowano na koniec września 2024 r. Głównym kryterium jest cena (70%) a drugim kwalifikacje personelu (30%). Roboty budowlane zaplanowano na 46 miesięcy od dnia podpisania kontraktu.
Przebieg trasy tunelu CPK
Pociągi z linii kolejowej nr 85 od strony Warszawy wjadą do tunelu z dworca Łódź Fabryczna. Na powierzchnię wyjadą na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, w okolicach osiedla Retkinia i szlaku nr 14. Dalej trasa pobiegnie w kierunku Sieradza, za którym przewidziano rozwidlenie prowadzące do Wrocławia i Poznania.
CPK. Dwa zadania już realizowane
Druga umowa dotyczy wzmocnienia fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK). Zadanie realizowane przez firmę Keller Polska jest już mocno zaawansowane. Jego wartość przekracza 93 mln zł, wszystko ma być gotowe w połowie 2025 r. Trzecie przedsięwzięcie obejmuje budowę komór startowej Retkinia (roboty mają zakończyć się w 2024 r.) i odbiorczej Fabryczna (rozpocznie się po zakończeniu prac przy ŁDK). Wykonawcą jest firma Budimex, koszt to prawie 147 mln zł.
Realizacja obiektu podziemnego CPK jest skoordynowana z trwającą budową tunelu średnicowego w Łodzi (inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych) dla ruchu regionalnego i aglomeracyjnego.
Przeczytaj także: Warszawa. Metro będzie jeszcze dłuższe. Wybrano ofertę
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.