Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S16. Zapadła kolejna ważna decyzja

Opublikowano: 13-02-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) najpierw poinformowała, że Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił jej skargę na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej dotyczący budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Olsztyn Wschód–Barczewo.


Budowa drogi ekspresowej S16. Fot. GDDKiA Budowa drogi ekspresowej S16. Fot. GDDKiA
  • Droga ekspresowa S16 nazywana jest kręgosłupem Mazur
  • Powstanie, w śladzie DK16, trasa o długości prawie 30 km
  • Łącznie wpłynęło 16 ofert

GDDKiA dodała, iż oznacza to, że będziemy musieli unieważnić wybór najkorzystniejszej oferty i przeprowadzić ponowne badanie z uwzględnieniem odrzuconej oferty.

Dodatkowo w przypadku sąsiedniego odcinka Barczewo–Biskupiec KIO oddaliła trzy odwołania od wyboru oferty, ale wpłynęła skarga na wyrok KIO do Sądu Okręgowego w Warszawie. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Kilka dni potem podano informację, że jednocześnie w przypadku budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Olsztyn Wschód–Barczewo GDDKiA wybrała najlepszą ofertę w przetargu na pełnienie nadzoru nad robotami. Zdecydowano się na propozycję konsorcjum ZBM Warszawa (lider) oraz Europrojekt Gdańsk. 

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Budowa drogi ekspresowej S16

Przetargi na budowę drogi ekspresowej S16 między Olsztynem a Biskupcem ogłoszono 21 grudnia 2022 r. Pierwotnie oferty mieliśmy poznać 20 lutego 2023 r., jednak z uwagi na niemal 2,5 tys. pytań termin przesunięto na 22 czerwca. Łącznie wpłynęło 16 ofert.

W postępowaniu dotyczącym trasy Olsztyn Wschód–Barczewo wybrano propozycję firmy Budimex (507,4 mln zł), a Barczewo–Biskupiec spółki PORR  (457 mln zł). Od obu rozstrzygnięć wpłynęły odwołania do KIO.

Droga ekspresowa S16. Co powstanie?

W ramach obu przygotowywanych inwestycji powstanie, w śladzie DK16, trasa o długości prawie 30 km. W planie jest zarówno dobudowa drugiej jezdni, jak i przebudowa konstrukcji niektórych istniejących odcinków. Przewidziano nowe węzły Wójtowo oraz Łęgajny, a węzły Barczewo, Kromerowo i Biskupiec zostaną dostosowane do parametrów klasy S. Powstaną dwa miejsca obsługi podróżnych oraz obwód utrzymania w rejonie węzła Biskupiec.

Droga ekspresowa S16

Nazywana jest kręgosłupem Mazur, prowadzi od Olsztyna, przez Barczewo, Biskupiec, Mrągowo, Orzysz, Ełk, Knyszyn, kończąc się w Borkach Wielkich. Cała będzie mieć 240 km, z czego otwarto 17 km.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S16. Znamy wykonawcę odcinka na północ od Białegostoku

 

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia