Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S10. Krok do budowy odcinka do Bydgoszczy

Opublikowano: 04-03-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na rozpoznanie i badanie podłoża dla odcinka drogi ekspresowej S10 Wyrzysk–Bydgoszcz z opracowaniem elementów koncepcji programowej. Zadanie o wartości 8 mln zł jest kolejnym etapem przygotowań do budowy tej trasy.


Węzeł Bydgoszcz Zachód. Fot. GDDKiA Węzeł Bydgoszcz Zachód. Fot. GDDKiA
  • Droga ekspresowa S10 Wyrzysk–Bydgoszcz będzie liczyć 40 km
  • Dokumentacja pozwoli na ogłoszenie przetargów
  • Roboty budowlane zaplanowano na lata 2028–2030

Droga ekspresowa S10. Uściślenie projektu

Dokumentacja doprecyzuje opracowane przez GDDKiA założenia projektowe. Wykonawca opracuje rozwiązania obiektów drogowych i inżynieryjnych, uściśli zakres rzeczowy i finansowy zadania oraz przedstawi wytyczne dla projektu budowlanego. Na tej podstawie będą podjęte decyzje dotyczące ostatecznych rozwiązań projektowych i metod realizacji. Odcinek drogi ekspresowej S10 ma już tzw. decyzję środowiskową (wydaną 29 listopada 2022 r.).

Droga ekspresowa S10. Cztery węzły i 21 obiektów inżynieryjnych

Trasa między obwodnicą Wyrzyska, a węzłem Bydgoszcz Zachód na drodze ekspresowej S5 będzie liczyć 40 km. Inwestycja obejmie m.in. budowę czterech węzłów (Sadki, Nakło, Ślesin, Kruszyn), dwóch par miejsc obsługi podróżnych i 21 obiektów inżynieryjnych.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Na planowanym odcinku drogi ekspresowej S10 pojawią się ekrany akustyczne, przejścia dla płazów, a także dla zwierząt małych, średnich i dużych. Przewidziano nasadzenia zieleni, montaż skrzynek lęgowych dla ptaków i budowę zbiorników retencyjnych.

Droga ekspresowa S10. Budowa w latach 2028–2030

Z pomiarów ruchu wynika, że na przełomie lat 2020/21 przez DK10 Bydgoszcz–Nakło nad Notecią–Wyrzysk przejeżdżało średnio 11,5 tys. pojazdów na dobę. Według prognozy GDDKiA w 2046 r. będzie to już 30–35 tys., a w samej Bydgoszczy 41 tys.

Dokumentację opracuje za 8 mln zł spółka Transprojekt Gdański. Czas na jej przygotowanie to 18 miesięcy. Będzie ona podstawą do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji w formule projektuj i buduj. Roboty budowlane mają być przeprowadzone w latach 2028–2030.

Droga ekspresowa S10 będzie liczyć 410 km. Połączy Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją warszawską, czyli regiony Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza. Stanie się alternatywą dla autostrady A2.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S19. Ruszy budowa na północny-zachód od Białegostoku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia