• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S6 Zachodnia Obwodnica Szczecina z tunelem coraz bliżej

Opublikowano: 30-09-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6. Dotyczy on wszystkich trzech odcinków z tunelem o długości 5 km, który stanie się najdłuższym takim obiektem w kraju.


Wizualizacja węzła Police i wlotu do tunelu pod Odrą. Źródło: GDDKiA Wizualizacja węzła Police i wlotu do tunelu pod Odrą. Źródło: GDDKiA
  • Długość całej Zachodniej Obwodnicy Szczecina wniesie 48,9 km
  • Tunel pod Odrą wydrąży maszyna TBM. Zewnętrzna średnica wyniesie 14,85 m
  • Nowa droga ekspresowa S6 skróci trasę od Polic do węzła Goleniów Północ z 58 do 23 km

Domknięcie całej drogi obwodowej Szczecina

W ramach inwestycji powstanie Zachodnia Obwodnica Szczecina o długości 48,9 km. Zaplanowano budowę liczącego 5 km dwunawowego tunelu (w każdej będzie jedna dwupasowa jezdnia). GDDKiA po uzyskaniu ZRID, planuje ogłoszenie przetargu na realizację całej trasy złożonej z trzech odcinków.

Planowana droga ekspresowa S6 ominie Szczecin od południa i wschodu. Odciąży także autostradę A6 i trasę S3, a także zamknie drogę obwodową wokół miasta. Przejazd od Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6) to aktualnie 58 km. Po zakończeniu budowy obwodnicy będą to 23 km.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA


Tunel wydrąży maszyna TBM

Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 przetnie Odrę na północ od Polic tunelem. Dwunawowy obiekt wydrąży maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Jego średnica zewnętrzna wyniesie 14,85 m, a grubość obudowy 60 cm. Przewidziano 19 przejść poprzecznych między nawami służących m.in. do ewakuacji. Maksymalna głębokość spodu tunelu to 51 m, a jezdni 45 m. Odcinki wjazdowe będą liczyć po 600 m.

Zadanie obejmuje budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S6: Kołbaskowo–Dołuje (13,6 km), Dołuje–Police (11,9 km) i Police–Goleniów (23,4 km).

Droga ekspresowa S6 Kołbaskowo–Dołuje

Pierwszy zacznie się od obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 (II etap, w przetargu), przez węzeł Siadło Górne dotrze do planowanego węzła Szczecin Zachód na A6. Przekroczy linią kolejową Berlin–Szczecin, dalej pobiegnie na północ przez węzeł Będargowo, przejdzie nad szlakiem Szczecin–Stobno Szczecińskie najdłuższą estakadą (284 m) na trasie, potem DK10 (900 m na północ powstanie węzeł Dołuje (połączy DK10 z S6) i zakończy w pobliżu miejscowości Wołczkowo. Powstaną dwa węzły i 18 obiektów mostowych, w tym osiem przejść dla zwierząt.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S6 Dołuje–Police

Drugi odcinek drogi ekspresowej S6 będzie kontynuacją pierwszego. Od Wołczkowa przetnie drogą powiatową Wołczkowo–Dobra, a przez węzeł Dobra skomunikuje ją z obwodnicą Wołczkowa. Dalej trasa przejdzie między Sławoszewem i Bartoszewem (na południe od pojawi się miejsce obsługi podróżnych Sławoszewo), i wkroczy w tereny leśne. S6 przetnie DW114 (trasę połączy węzeł Tanowo). Koniec znajdzie się na północ od Trzeszczyna. Zaplanowano dwa węzły drogowe i 14 obiektów mostowych (w tym cztery górne i pięć dolnych przejść dla zwierząt).

 

Droga ekspresowa S6 Police–Goleniów z tunelem

Stamtąd, 1,5 km od węzła Police (połączy drogę do zakładów chemicznych w Policach i DW114), zacznie się trzeci i ostatni fragment drogi ekspresowej S6. Za węzłem (powstanie przy nim centrum zarządzania tunelem) znajdzie się wlot do trasy podziemnej. Tunel przejdzie pod instalacjami zakładów chemicznych, liniami kolejowymi, DW114, terenami portu Police i nurtem Odry. Wylot będzie umiejscowiony 500 m od wschodniego brzegu Odry. Stąd trasa skieruje się na wschód, przejdzie na północ od miejscowości Modrzewie (powstanie węzeł Modrzewie) i połączy z drogami S3 i S6 na węźle Goleniów Północ (zostanie on w tym celu rozbudowany).

Na trasie będą dwa nowe węzły i jeden rozbudowany, wybudowane zostaną 22 obiekty mostowe – osiem przejdzie nad ciekami wodnymi, zapewnią też przejścia dla zwierząt. Dla nich wybudowane też będą dwa duże górne przejścia.

Wizualizacje obiektów Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Wizualizacja węzła Police i wlotu do tunelu pod Odrą. Źródło: GDDKiA Wizualizacja węzła Police i wlotu do tunelu pod Odrą. Źródło: GDDKiA

Wizualizacja przekroju tunelu pod Odrą. Źródło: GDDKiA Wizualizacja przekroju tunelu pod Odrą. Źródło: GDDKiA

Wizualizacja wnętrza tunelu. Źródło: GDDKiA Wizualizacja wnętrza tunelu. Źródło: GDDKiA

Wizualizacja portalu zachodniego. Źródło: GDDKiA Wizualizacja portalu zachodniego. Źródło: GDDKiA

Wizualizacja węzła Tanowo. Źródło: GDDKiA Wizualizacja węzła Tanowo. Źródło: GDDKiA

Przeczytaj także: Metro w Warszawie. TBM Anna na półmetku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia