Zbudowany przez nią obiekt umożliwi poprowadzenie trasy pod wzgórzem Grochowiczna. Obie nitki tunelu mają mieć po nieco ponad 2,2 km, a długość całego tego odcinka drogi ekspresowej S19 wyniesie 10,3 km. Drążenie prowadzone jest w warunkach fliszu karpackiego.

Maszyny TBM drążąc tunel jednocześnie układają jego obudowę. Na poniższych krótkich nagraniach można zobaczyć, w jaki sposób powstają tubingi, czyli elementy obudowy tunelu:

Tubingi wykonywane są w zakładzie prefabrykacji w Lutoryżu,  gdzie docelowo zaplanowano miejsce obsługi podróżnych. Hala wyposażona jest w linię produkcyjną, cztery suwnice (największa ma udźwig 60 ton) i węzeł betoniarski. Z 10 połączonych tubingów tworzy się pierścień. Na obudowę tego tunelu wykorzystanych zostanie ponad 2230 pierścieni.

25 lipca GDDKiA poinformowała, że wydążono już 13 m pierwszej nitki tunelu. Tarcza skrawająca obraca się z prędkością do trzech obrotów na minutę, posiadając 471 narzędzi służących do wiercenia. Czas potrzebny na wydrążenie jednej nawy tunelu oszacowano na około dziewięć miesięcy (przy sprzyjających warunkach). Następnie TBM zostanie odwrócona i rozpocznie drążenie drugiej nawy tunelu. Odwracanie maszyny potrwa 3-4 miesiące.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S19 z tunelem. TBM Karpatka rozpoczęła drążenie