Partnerzy portalu

Postęp prac na linii Będzin–Katowice i stacji Sosnowiec Główny

Opublikowano: 05-07-2024 Źródło: PKP PLK

Na linii kolejowej Będzin–Sosnowiec–Katowice Szopienice Południowe prowadzone są zaawansowane prace. Na stacji Sosnowiec Główny będzie nowy peron, pozostałe zostaną przebudowane. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) o wartości 785 mln zł zakończy się w 2027 r.


Stacja Sosnowiec w przebudowie. Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK Stacja Sosnowiec w przebudowie. Fot. Szymon Grochowski/PKP PLK

Koparki, wiertnica i inne maszyny pracują na stacji Sosnowiec Główny. Zdemontowano 3 km starych torów, trwa gromadzenie materiałów do ułożenia nowych. Dostarczono już 25 tys. ton tłucznia. Zaczyna się przebudowa przejścia podziemnego, takie prace obejmą też dwa perony, a trzeci zostanie zbudowany od podstaw.

Budowa peronu na stacji Sosnowiec. Fot. Katarzyna Głowacka/PKP PLK Budowa peronu na stacji Sosnowiec. Fot. Katarzyna Głowacka/PKP PLK

Na linii kolejowej Będzin–Sosnowiec–Katowice Szopienice Południowe wyłączono z obsługi stację Będzin. Po przebudowie będzie przyjmować jedynie pociągi towarowe. Przy ul. Chemicznej w budowie jest przystanek Sosnowiec Środula. Będzie tam pieszo-rowerowe przejście podziemne. Są już fundamenty pod nastawnię, zdemontowano wiadukt kolejowy nad modernizowaną linią. Przy obiekcie wykonywane są nasypy pod dodatkową parę torów. Powstaje most nad Rawą. W pobliżu planowanego przystanku Katowice Morawa (prace ruszą w I kwartale 2025 r.) jest już mur oporowy – podtrzyma nasyp i nowy peron.

Na linii kolejowej od Będzina przez Sosnowiec do Katowic Szopienic Południowych zostaną dobudowane dwa tory. Dzięki temu ruch dalekobieżny i aglomeracyjny będzie rozdzielony. Zwiększy się przepustowość. Przebudową są objęte mosty i wiadukty.

Roboty budowlane rozpoczęły się w 2023 r. i zostaną zakończone w 2027 r. Wartość zadania to 785 mln zł netto. 85% tej kwoty pokryje dofinansowanie ze środków unijnych, z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Przeczytaj także: Lubelskie. Modernizacja linii do Dęblina za 80 mln zł

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia