• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rząd chce zbudować 100 obwodnic w 10 lat [mapy]

Opublikowano: 10-02-2020 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło pogram budowy 100 obwodnic w całej Polsce, o łącznej długości około 820 km. Mają to być trasy dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś, czyli o najwyższych parametrach technicznych. Zostaną zbudowane na sieci dróg krajowych. Jak oszacowano, koszt budowy wszystkich wyniesie niemal 28 mld zł.


Budowa 100 obwodnic w Polsce. Fot. Freedy/Adobe Stock Budowa 100 obwodnic w Polsce. Fot. Freedy/Adobe Stock
  • Budowa 100 obwodnic będzie odbywać się niezależnie od Programu Budowy Dróg Krajowych
  • Efektem ma być m.in. poprawa bezpieczeństwa
  • Do wypadków dochodzi głównie w terenie zabudowanym (71,2%)

Za budowę obwodnic odpowiedzialna będzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). W ramach wyboru obwodnic do programu analizowano natężenie ruchu w danej miejscowości, w tym ruchu ciężkiego, czy liczbę wypadków i ich ofiar. Ponadto brano pod uwagę też np. możliwość, poprzez budowę obwodnicy, poprawy dostępności połączeń z państwami sąsiednimi. Wybrane do programu obwodnice znajdują się na różnym etapie realizacji. Dla budowy niektórych trwają już przygotowania, dla innych dopiero się rozpoczną, a w przypadku innych gotowa jest już dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia inwestycji.

Już w tym roku rozpoczną się przetargi dotyczące kilkunastu dróg obwodowych, w tym np. Strzelec Krajeńskich (droga krajowa nr 22), Suchowoli (DK8), Wąchocka (DK42), Smolajn (DK51), Koźmina Wielkopolskiego (DK15) czy Gryfina (DK31).

Źródło: MI

Źródło: MI

Środki na budowę 100 obwodnic w Polsce będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (opłata paliwowa, kredyty i pożyczki głównie od międzynarodowych instytucji finansowych, obligacje, wpływy z elektronicznego systemu poboru opłat, pomoc z UE w ramach perspektyw 2014–2020 oraz 2021–2027).

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu ma być poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. A pod tym względem Polska, mimo budowy czy modernizacji setek kilometrów nowych dróg, zajmuje dalekie miejsce w rankingu państw Unii Europejskiej. Co znamienne, w naszym kraju do większości wypadków dochodzi na terenie zabudowanym (71,2%). W dużej części ich ofiarami są piesi i rowerzyści. Jednym z powodów jest fakt, że wiele odcinków dróg krajowych przebiega przez centra miast.

Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Co ważne, projekt budowy 100 obwodnic będzie realizowany niezależnie od innych tego typu inicjatyw. W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) przewidziano budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km (sumaryczny koszt to 11,3 mld zł). Oddano do ruchu już 15 tras. Ponadto obwodnice dużych miast powstają w ramach budowy autostrad i dróg ekspresowych.

Budowa obwodnic w Polsce

Jak poinformował resort infrastruktury, program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 został zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Kolejnym etapem prac będą konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe oraz opracowanie oceny strategicznej oddziaływania na środowisko.

Przeczytaj także: Najbardziej zakorkowane miasta Polski i świata

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.