• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wymiana torów na Dolnym Śląsku i Żuławach. Pociągi przyspieszą

Opublikowano: 20-08-2025 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) realizują inwestycje torowe. Na Dolnym Śląsku maszyna PUN zakończyła prace linii kolejowej nr 274 między Jelenią Górą a Starą Kamienicą. Na Żuławach trwa wymiana zużytych szyn i podkładów, stabilizacja toru i oczyszczenie tłucznia.


Prace maszyny PUN na odcinku Malbork–Stare Pole. Fot. PKP PLK Prace maszyny PUN na odcinku Malbork–Stare Pole. Fot. PKP PLK

Nowoczesne technologie na kolei stają się kluczowym elementem sprawnej realizacji inwestycji i utrzymania infrastruktury w dobrym stanie. Maszyny do potokowej wymiany nawierzchni (PUN) umożliwiają Polskim Liniom Kolejowym prowadzenie prac zgodnie z harmonogramem, minimalizując utrudnienia w ruchu i zwiększając efektywność działań. Dzięki nim możliwe jest szybsze odnawianie torów i podnoszenie parametrów eksploatacyjnych tras.

Efektywne prace na Dolnym Śląsku

Na linii kolejowej nr 274, pomiędzy Jelenią Górą a Starą Kamienicą, PUN wykonał roboty utrzymaniowe obejmujące wymianę nawierzchni torowej. Na odcinku o długości 876 metrów wymieniono podkłady, a na fragmencie liczącym 598 metrów – zarówno podkłady, jak i szyny. Zastosowano nowe podkłady betonowe oraz szyny staroużyteczne, co pozwoliło na usunięcie dwóch ograniczeń prędkości (40 km/h). W rezultacie przywrócono rozkładową prędkość 70 km/h, co poprawiło płynność i komfort podróży na tej malowniczej trasie.
Wartość robót wyniosła 2,4 mln zł, a wykonawcą prac była spółka DOLKOM z Grupy Kapitałowej PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Prace na linii Jelenia Góra–Stara Kamienica. Fot. PKP PLK Prace na linii Jelenia Góra–Stara Kamienica. Fot. PKP PLK

Modernizacja torów na Żuławach

Na początku sierpnia maszyna PUN rozpoczęła intensywne prace na linii kolejowej nr 204 Malbork – Stare Pole. Prowadzona jest tam naprawa główna toru nr 1, a łącznie wymienionych zostanie prawie 10 km torów. Roboty obejmują wymianę podkładów, szyn i podsypki tłuczniowej. Wykorzystywane są nowe podkłady strunobetonowe i nowe szyny, natomiast około 30% podsypki stanowi odzyskany tłuczeń, uzupełniony nowym materiałem.

Obecnie pociągi pasażerskie kursują tam z prędkością 100–120 km/h, a po zakończeniu modernizacji możliwe będzie zwiększenie prędkości do 160 km/h. Skorzystają również przewoźnicy towarowi – maksymalna prędkość składów wzrośnie ze 100 do 120 km/h. Dzięki temu czas przejazdu pociągów pasażerskich skróci się o blisko 2 minuty.
Pełne efekty inwestycji będą widoczne po kolejnym etapie prac, planowanym na 2026 r., obejmującym przebudowę peronów w Królewie Malborskim i montaż sześciu nowych sygnalizacji przejazdowych. Roboty realizuje Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe w Gdańsku.

Kolejne etapy inwestycji

Nowoczesne maszyny PUN będą wkrótce wykorzystywane także na innych odcinkach. Jeszcze w sierpniu rozpoczną prace na kolejnym fragmencie linii 204 – pomiędzy Gronowem Elbląskim a Elblągiem. Z kolei od początku września maszyna pojawi się na linii 137 Rogoźnica – Jawor, gdzie kontynuowana będzie wymiana torów.

Inwestycja w przyszłość polskiej kolei

Każdy zmodernizowany fragment toru to krok w stronę nowoczesnej, szybszej i bardziej komfortowej kolei w Polsce. PUN-y wykorzystywane na Dolnym Śląsku i Żuławach to inwestycja w codzienną wygodę pasażerów, sprawny transport towarów oraz dalszy rozwój transportu szynowego.

Przeczytaj także: Inwestycje kolejowe w lepszy dojazd do portów morskich

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!