Partnerzy portalu

Największe firmy budowlane w Polsce 2018 [ranking]

Opublikowano: 26-10-2018 Źródło: Deloitte, inzynieria.com

Największa firma budowlana w Polsce to Grupa Budimex – tak wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, uwzględniającego przychody spółek za rok 2017. Kto jeszcze znalazł się na podium? Które przedsiębiorstwo straciło swoją ubiegłoroczną pozycję, a które awansowało? Czy w „wyścigu” pojawili się nowi gracze? Sprawdź ranking firm budowlanych w Polsce!


Największe firmy budowlane w Polsce 2018. Fot.  Dmitry Kalinovsky / Shutterstock Największe firmy budowlane w Polsce 2018. Fot. Dmitry Kalinovsky / Shutterstock
  1. Grupa Budimex – 6,37 mld zł - największa firma budowlana w Polsce

Budowa Trasy Łagiewnickiej. Sierpień 2018. Fot. Trasa Łagiewnicka S.A. w Krakowie Budowa Trasy Łagiewnickiej. Sierpień 2018. Fot. Trasa Łagiewnicka S.A. w Krakowie

Niekwestionowany lider rankingu to Grupa Budimex, którą tworzy sześć spółek: cztery z segmentu budowlanego – Budimex, Mostostal Kraków, Budimex Budownictwo oraz Budimex Kolejnictwo, jedna z segmentu deweloperskiego – Budimex Nieruchomości, a także dwie firmy działające w innych obszarach usług – FB Serwis oraz Budimex Parking Wrocław. Koncern realizuje kontrakty z zakresu szeroko pojętego budownictwa, zarówno drogowego i kolejowego, jak i kubaturowego, przemysłowego i energetycznego. W całej grupie zatrudnionych jest ponad 6,5 tys. osób, a rocznie firma realizuje nawet 400 kontraktów. Obecnie Budimex buduje m.in. zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, Trasę Łagiewnicką w Krakowie oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie.


W stosunku do roku ubiegłego przychody spółki zwiększyły się o ponad 14%. Pozwoliło to utrzymać Budimeksowi miejsce na szczycie zestawienia firm budowlanych w Polsce.

  1. Skanska – 3,88 mld zł

Kompleks biurowców High5ive w Krakowie. Fot. high5ive.pl Kompleks biurowców High5ive w Krakowie. Fot. high5ive.pl

Jeden z największych koncernów budowlano-deweloperskich na świecie – Skanska – w Polsce działa od początku lat 70. XX w., ale firma została założona jeszcze w 1887 r. Szwedzkie przedsiębiorstwo występuje w roli generalnego wykonawcy w projektach wielu krajów europejskich oraz Ameryki Północnej, na obu kontynentach zatrudniając około 40 tys. pracowników. Skanska m.in. modernizuje aktualnie kilka linii kolejowych w Polsce (m.in. 287 Nysa–Opole oraz 62 Charsznica–Wolbrom–Jaroszowiec Olkuski), buduje obwodnicę Obornik i odpowiada za powstanie High5ive – kompleksu biurowców w centrum Krakowa.


W rankingu spółek budowlanych 2017 r. Skanska uplasowała się również na drugiej pozycji. Jej przychody wzrosły przez ten czas o 2,1%.

  1. Grupa Strabag – 3,63 mld zł

Zabytkowy wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką - plac budowy. Fot. PKP PLK Zabytkowy wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką - plac budowy. Fot. PKP PLK

Będąca częścią europejskiego koncernu budowlanego firma Strabag na polskim rynku jest obecna od ponad trzech dekad. Jest wykonawcą wielu projektów infrastrukturalnych, zarówno w obszarze drogownictwa, jak i kolei, a także inwestycji kubaturowych. Wśród obecnie realizowanych przez firmę kontraktów znajduje się budowa licznych odcinków dróg ekspresowych, m.in. S7 (na odcinku Napierki–Mława) oraz dwóch o znaczeniu międzynarodowym, tj. S61 (Via Baltica) Ostrów Mazowiecka–Szczuczyn oraz S19 (Via Carpatia) na dwóch odcinkach: od węzła Kraśnik Południe do węzła Janów Lubelski Północ i od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie. Strabag realizuje także prace w ramach modernizacji linii kolejowej E30 Kraków–Rudzice.

Ostatnie 12 miesięcy nie zmieniło pozycji Grupy Strabag w rankingu. Spółka zanotowała także wzrost przychodów (o 6,2%).

  1. Grupa Polimex-Mostostal – 2,42 mld zł

Modernizacja kotłów na blokach w Elektrowni Turów. Fot. PGE Modernizacja kotłów na blokach w Elektrowni Turów. Fot. PGE

W skład Grupy Kapitałowej Polimex-Mostostal wchodzi m.in. spółka Polimex-Mostostal S.A. Jako podmiot dominujący grupy zajmuje się realizacją projektów z zakresu przemysłowego zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Produkuje i eksportuje konstrukcje stalowe oraz kraty pomostowe. W Polsce działa od 1945 r. Spółka modernizuje właśnie kotły na blokach w Elektrowni Turów, jest także częścią konsorcjum realizującego jedną z największych inwestycji energetycznych w Polsce – budowę nowych bloków w Elektrowni Opole.

Mimo iż przez ostatni rok Polimex-Mostostal zanotował spadek przychodów (różnica w stosunku do roku 2016 wynosi 9,3%), firma nadal zajmuje czwarte miejsce w zestawieniu firm budowlanych.

  1. Grupa PBG – 1,87 mld zł

Budowa czterech kompletnych turbozespołów gazowych dla KGHM Polska Miedź S.A. Fot. PBG S.A. Budowa czterech kompletnych turbozespołów gazowych dla KGHM Polska Miedź S.A. Fot. PBG S.A.

Kompleksowe wykonawstwo instalacji dla gazu ziemnego, ropy naftowej oraz paliw – to główny zakres usług Grupy PBG. Obecna na polskim rynku budowlanym od 1994 r. spółka w realizacji inwestycji występuje zarówno jako generalny wykonawca, uczestnik konsorcjum, jak i podwykonawca, m.in. w zakresie projektowania, remontów, eksploatacji i serwisu. PBG zatrudnia blisko 2,7 tys. osób.


Przychody PBG względem 2016 r. zmalały o 5,6%. To też kolejna firma budowlana w zestawieniu, która zajmuje analogiczną jak w ub.r. pozycję.

  1. Grupa Erbud – 1,80 mld zł

W Elektrowni Siersza spółka Erbudu wykona kapitalny remont kotła. Fot. Tauron Polska W Elektrowni Siersza spółka Erbudu wykona kapitalny remont kotła. Fot. Tauron Polska

Firma budowlana Erbud działa w obszarze budownictwa kubaturowego, inżynieryjno-drogowego, przemysłowego, a także inżynierii i serwisu dla energetyki. Kontrakty realizuje zarówno na rynku polskim, jak i w innych krajach Unii Europejskiej. Wśród ostatnio pozyskanych przez firmę zamówień jest m.in. projekt i budowa drogi S3 na odcinku od węzła Kamienna Góra Północ (z węzłem) do granicy państwa.

Na utrzymanie zeszłorocznej pozycji firmy w rankingu wpływ miał stabilny przychód Erbudu. W ciągu ostatniego roku wzrósł on o 0,9%.

 

  1. Grupa PORR – 1,68 mld zł

Wizualizacja tunelu w Świnoujściu. Źródło: GDDKiA Wizualizacja tunelu w Świnoujściu. Źródło: GDDKiA

Grupę PORR tworzą spółki Porr Polska Construction S.A. oraz Porr Polska Infrastructure S.A. Firma na europejskim rynku budowlanym działa od 1869 r. W Polsce skupia się na realizacji inwestycji kolejowych i kubaturowych, jednak ostatnio uzupełnia swój portfel zamówień także o kontrakty drogowe. To m.in. budowa ważnego odcinka drogi ekspresowej S3 Bolków–Kamienna Góra z dwoma tunelami drogowymi, mostem i 12 wiaduktami oraz wykonawstwo jednej z największych inwestycji tunelowych w Polsce – w Świnoujściu, gdzie powstanie obiekt tunelowy pod cieśniną Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin.


PORR jest firmą, która pod względem przychodów za 2017 r. odniosła największy sukces. W stosunku do poprzedniego roku spółka zanotowała wzrost o 53,1%. Umożliwiło jej to awans w rankingu firm budowlanych z 10. miejsca.

  1. Grupa Unibep – 1,63 mld zł

Unibep zaprojektuje i wybuduje fragment drogi ekspresowej S61. Fot. Unibep Unibep zaprojektuje i wybuduje fragment drogi ekspresowej S61. Fot. Unibep

Mająca korzenie w Bielsku Podlaskim firma budowlana Unibep za niespełna dwa lata świętować będzie 70-lecie powstania. Jako przedsiębiorstwo działające w różnych segmentach branży budowlanej może pochwalić się kontraktami infrastrukturalnymi (budowa dróg i remonty mostów), jak i działalnością deweloperską – zarówno w kraju, jak i w Niemczech, Rosji oraz na Białorusi. Unibep posiada także największą w Polsce fabrykę domów modułowych, które sprzedaje m.in. do krajów skandynawskich. Firma realizuje obecnie m.in. zapisy umowy dotyczącej projektu i budowy drogi ekspresowej S61 Szczuczyn–Ełk Południe. Kontrakt ten zdobyła w konsorcjum z firmami Porr S.A. oraz Porr Bau GmbH.

30,4% - to zmiana procentowa przychodów firmy na przełomie 2016 i 2017 r. Wraz z tym sukcesem Unibep „podskoczył” w omawianym zestawieniu o jedno miejsce.

  1. Grupa Trakcja PRKil – 1,37 mld zł

Budowa węzła drogowego na odcinku autostrady A4 Kraków–Tarnów. Fot. Grupa Trakcja Budowa węzła drogowego na odcinku autostrady A4 Kraków–Tarnów. Fot. Grupa Trakcja

W szerokiej ofercie usług Trakcji PRKil S.A. znajdują się m.in.: projektowanie elementów infrastruktury drogowej, kolejowej oraz obiektów kubaturowych, budowa i modernizacja torów i sieci trakcyjnych, a także dróg, autostrad, obiektów inżynierskich i linii energetycznych. W obrębie grupy działa kilka spółek, wśród których znajduje się AB Kauno Tiltai, specjalizująca się w budowie infrastruktury drogowej, lotniskowej i wodnej na rynku bałtyckim. Trakcja realizuje obecnie takie przedsięwzięcia jak budowa węzła drogowego w rejonie Krakowa (autostrada A4), modernizacja linii kolejowej Poznań–Rokietnica czy remont torów na Gubałówkę.


Niespełna półprocentowy spadek przychodów firmy budowlanej wpłynął na jej pozycję w rankingu. W ub.r. Trakcja PRKil zajmowała ósme miejsce w zestawieniu.

  1. Grupa Mostostal Warszawa – 1,09 mld zł

Mostostal Warszawa rozbuduje EC Stalowa Wola. Fot. ec-sw.pl Mostostal Warszawa rozbuduje EC Stalowa Wola. Fot. ec-sw.pl

Jeden z największych graczy na rynku budowlanym w Polsce to także Mostostal Warszawa S.A. Przez ponad 70 lat działalności firma wyspecjalizowała się w pracach z zakresu budownictwa ogólnego, przemysłowego, ekologicznego, energetycznego, infrastrukturalnego i drogowego. Głównym akcjonariuszem spółki jest hiszpańska Acciona Construcción, z kolei Grupę Mostostal Warszawa tworzą spółki „regionalne” (Warszawa, Kraków, Kielce, Płock), ale także m.in. spółka powołana do realizacji budowy bloków energetycznych 5 i 6 w opolskiej elektrowni. W ostatnim kwartale spółka podpisała kontrakty m.in. na budowę kotłowni w elektrowni w Stalowej Woli, prace, których celem jest uciepłowienie bloku 10 w Elektrowni Łagisza, a także wykonanie licznych obiektów kubaturowych.


Mostostal Warszawa zmienił swoją pozycję w zestawieniu o trzy miejsca w dół. W ub.r. zmalały także – o 21,6% – przychody spółki.

  1. Warbud – 1,03 mld zł

Budowa odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Fot. GDDKiA Budowa odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Fot. GDDKiA

Działający na polskim rynku budowlanym od 1989 r. Warbud specjalizuje się w budownictwie komercyjnym i mieszkaniowym. Tylko ostatnio spółka pozyskała kontrakt na budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, hotelu na terenie lotniska w Poznaniu oraz budynku Sądu Rejonowego w Toruniu. Ale Warbud jest także generalnym wykonawcą inwestycji drogowych. Obecnie realizuje prace m.in. w ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy (POW). Na odcinku od węzła Wał Miedzeszyński (bez węzła) do węzła Lubelska (bez węzła) o długości 7,5 km przewidziane są dwie estakady nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym.

Ponad 10-procentowy wzrost przychodów względem roku 2016 wpłynął na zmianę pozycji Warbudu w rankingu o jedno „oczko” wyżej.

  1. Grupa Elektrobudowa – 903 mln zł

Budowa nowego bloku ciepłowniczego w EC Tychy. Fot. Elektrobudowa S.A. Budowa nowego bloku ciepłowniczego w EC Tychy. Fot. Elektrobudowa S.A.

Elektrobudowa jest największą firmą w Polsce działającą w branży elektroinstalacyjnej. Produkuje urządzenia elektroenergetyczne, buduje obiekty na potrzeby energetyki i przemysłu, oferuje kompleksowe usługi elektroinstalacyjne. W ostatnim czasie firma podpisała umowę na dostawę szynoprzewodów i rozdzielnic SN dla nowego bloku energetycznego w EC Żerań.

Przedsiębiorstwo spadło w rankingu firm budowlanych o jedno miejsce. W ciągu 12 miesięcy przychody Elektrobudowy zmalały zaś o 7,1%.

  1. Hochtief Polska – 867 mln zł

Wizulizacja budynku mieszkalnego w Poznaniu, który wybuduje Hochtief Polska. Źródło. Hochtief Polska Wizulizacja budynku mieszkalnego w Poznaniu, który wybuduje Hochtief Polska. Źródło. Hochtief Polska

Generalny wykonawca obiektów biurowych, mieszkaniowych, przemysłowych, handlowych i użyteczności publicznej, a także robót budowlanych dla sektora infrastrukturalnego i energetycznego – tak przedstawia siebie samą firma budowlana Hochtief Polska. Realizacje? Ostatnie to m.in. projekt i budowa Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego w Poznaniu, modernizacja sortowni bagażu na warszawskim Okęciu oraz budowa osiedla mieszkaniowego w Katowicach.


Należąca do największego niemieckiego przedsiębiorstwa budowlanego (Hochtief Aktiengesellschaft) spółka jest w tym zestawieniu debiutantem. „Receptą” na znalezienie się na liście największych graczy rynku firm budowlanych okazał się wyraźny wzrost przychodów w stosunku do poprzedniego roku – 49,8%.

  1. Grupa Mirbud – 860 mln zł

Budowa obwodnicy Bolkowa. Fot. GDDKiA Budowa obwodnicy Bolkowa. Fot. GDDKiA

Blisko 30-letnie doświadczenie w budownictwie pozwala firmie Mirbud realizować liczne kontrakty inżynieryjno-drogowe, mieszkaniowe, przemysłowe, a także komercyjne. W skład grupy, oprócz spółki akcyjnej, wchodzą JHM Development S.A. (segment deweloperski), Marywilska 44 sp. z o.o. oraz Expo Mazury S.A. Firma posiada także udziały w Przedsiębiorstwie Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. Wśród aktualnie prowadzonych inwestycji spółki są liczne inwestycje komercyjne oraz drogowe, w tym budowa obwodnic Gąbina, Bolkowa i Inowrocławia, odcinków dróg ekspresowych S5 i S3 oraz remont A4 na odcinku Bielany Wrocławskie–Wrocław Wschód.

Zmiana procentowa przychodów między rokiem 2016 a 2017 wyniosła 11,1%. Spółka awansowała też w rankingu firm budowlanych w Polsce o jedno miejsce.

  1. Mota-Engil Central Europe – 827 mln zł

Gotowy odcinek drogi ekspresowej S3 Jawor–Bolków. Fot. Mota-Engil CE Gotowy odcinek drogi ekspresowej S3 Jawor–Bolków. Fot. Mota-Engil CE

Ostatnia firma budowlana w rankingu to Mota-Engil Central Europe, która w naszym kraju działa od 1997 r. Zrealizowała wiele zamówień z zakresu budownictwa drogowo-mostowego, kubaturowego, kolejowego i elektroenergetycznego. Obecnie pracuje m.in. nad projektem mostu przez Odrę w miejscowości Milsko – to jedna z największych inwestycji na Odrze od czasów II wojny światowej. Niedawno firma podpisała także z władzami Gdańska umowę na budowę czterech parkingów, w tym trzech podziemnych.

Mimo iż firma zanotowała w ciągu roku wzrost przychodów (o 5,1%), w rankingu spółek budowlanych spadła o jedną pozycję.

Dane pochodzą z raportu Deloitte „Wysokie obroty, niskie marże – czy branża budowlana stanie się ofiarą własnego sukcesu?”.

Zobacz także: Największe firmy budowlane w Polsce [2017]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!