Partnerzy portalu

Droga S6. Konstrukcja estakady prawie gotowa

Opublikowano: 19-12-2023 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Trwa budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 o długości 7,9 km. Jednym z największych wyzwań jest budowa długiej na prawie 800 m estakady, oznaczonej w dokumentacji jako ES-119.


Budowa drogi ekspresowej S6 z estakadą. Fot. GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk Budowa drogi ekspresowej S6 z estakadą. Fot. GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk

W przypadku tej przeprawy gotowa jest już konstrukcja nitki północnej, obecnie toczą się na niej prace wykończeniowe. Niewiele pozostało także do domknięcia nitki południowej. Do budowy ustroju nośnego estakady postanowiono wykorzystać metodę nawisową. Pierwotnie w tym rejonie trasa S6 miała przebiegać jednak nie nad, a pod linią kolejową.

Fot. GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk Fot. GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk

Droga ekspresowa S6 w skomplikowanych warunkach

W projekcie założono, że do wzmocnienia podłoża na 8-kilometrowym fragmencie drogi ekspresowej S6 wykorzystane zostaną kolumny kamienne. Już po rozpoczęciu budowy z rozwiązania jednak zrezygnowano, ponieważ ówczesny wykonawca trasy natrafił m.in. na występowanie drugiego poziomu wód gruntowych pod ciśnieniem. Druga warstwa wodonośna znajdowała się niżej niż 4 m, a właśnie do takiej głębokości prowadzono wiercenia na potrzeby rozpoznania podłoża. Poza tym natknięto się na wypływy artezyjskie.

Najbardziej skomplikowane warunki stwierdzono na siedmiu obszarach, na łącznej długości 1,2 km. Finalnie GDDKiA rozstała się z pierwszym wykonawcą i podpisała umowę z nowym. W międzyczasie zaktualizowano dokumentację projektową, zmieniając m.in. to, że droga ekspresowa S6 nie pobiegnie pod, a nad linią kolejową. Z tego powodu powstaje niemal 800-metrowa estakada ES-119.

Fot. GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk Fot. GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk

Obecnie na budowie odcinka drogi ekspresowej S6 toczą się także prace w branży drogowej: wykonywane są nawierzchnie, trwa także m.in. montaż barier i siatek. Zaawansowanie rzeczowe wynosi 83%. Kontrakt przewiduje, że obwodnica Koszalina i Sianowa otwarta zostanie wiosną 2024 r.

Fot. GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk Fot. GDDKiA/Mateusz Grzeszczuk

Droga ekspresowe S6

Powstaje na północy Polski. Będzie mieć ponad 360 km, łącząc Szczecin (przez Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk) z Trójmiastem.

Przeczytaj także: Budowa łącznika do węzła drogi ekspresowej S6

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia