Z tekstu dowiesz się: pod jakimi przeszkodami, poza Odrą, będzie drążyć TBM, jaki jest główny wymóg dla zainteresowanych budową podwodnej przeprawy, na kiedy GDDKiA planuje podpisanie umowy na budowę.

Zachodnia obwodnica Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6 zbudowana zostanie w podziale na trzy odcinki: Kołbaskowo–Dołuje (13,6 km), Dołuje–Police (11,9 km), Police–Goleniów (23,4 km). W ramach tego ostatniego fragmentu powstanie najdłuższy tunel w Polsce. Przeprawa, która osiągnie 5 km, umożliwi poprowadzenie trasy m.in. pod Odrą. Choć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) najczęściej stosuje umowy projektuj i buduj, to w przypadku tej inwestycji zdecydowano się na system tradycyjny, czyli buduj. Każdy z trzech odcinków posiada już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, a jeszcze zanim je pozyskano, ogłoszono przetargi na roboty budowlane.
Którędy pobiegnie podziemny obiekt?
Początek odcinka z tunelem zaplanowano 1,5 km na zachód od węzła Police, przy którym przewiduje się obwód drogowy wraz z centrum zarządzania tunelem. Podziemna przeprawa rozpocznie się tuż za tym węzłem. Maszyna TBM będzie drążyć pod infrastrukturą przemysłową (zakłady chemiczne i port Police), linią kolejową, drogą wojewódzką nr 114 oraz Odrą (tor wodny do portu w Szczecinie). Tylko do budowy odcinków wjazdowych i wyjazdowych (po około 600 m) wykorzystana ma być technologia ścian szczelinowych, przy czym ten zakres także będzie stanowić wyzwanie. To dlatego, że po zachodniej strony Odry funkcjonuje składowisko siarczanu żelaza, ul. Kuźnicka oraz linia kolejowa, a po wschodniej są tereny torfowe, do czego dodać należy słabą dostępność drogową.
Źródło: GDDKiA
Planowany jest dwunawowy obiekt o średnicy zewnętrznej wynoszącej niemal 15 m (0,6 m grubości obudowy tunelu). Między nitkami, przede wszystkim na potrzeby sytuacji niebezpiecznych, przewidziano 19 przejść poprzecznych. Spód konstrukcji tunelu najniżej znajdzie się 51 m pod poziomem terenu, a jezdnia 45 m. Cały obiekt połączy Police z miejscowością o nazwie Święta.
Źródło: GDDKiA
Droga S6 z najdłuższym tunelem w Polsce – wymagania dla wykonawcy
W przetargowej dokumentacji czytamy, że szansę na wygranie przetargu mają tylko takie podmioty, które wykażą m.in., że w ciągu ostatnich siedmiu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym czasie, wykonały co najmniej jedno zadanie, które polegało na budowie tunelu o długości przynajmniej 1000 m przy użyciu maszyny TBM.
Kołbaskowo–Dołuje (13,6 km):
dwa węzły,
18 obiektów mostowych,
obwód utrzymania przy węźle Szczecin Południe.
Dołuje–Police (11,9 km):
dwa węzły,
14 obiektów mostowych.
Police - Goleniów (23,4 km):
tunel,
dwa węzły i rozbudowa jednego,
22 obiekty mostowe.
Źródło: GDDKiA
W ramach oceny złożonych propozycji, kryterium ceny będzie mieć wagę 60%. Pozostałe 40% stanowi przedłużenie okresu gwarancji jakości na:
• wyposażenie tunelu i budynków technicznych oraz instalacje zasilające – maksymalnie 20 punktów,
• tunele oraz konstrukcje oporowe, w tym portale – 10,
• obiekty mostowe wraz ich z wyposażeniem – 10.
RYS. 1. | Zachodnia obwodnica Szczecina składa się z trzech odcinków. Źródło: GDDKiA
Podpisanie umowy z wykonawcą tunelowego fragmentu planowane jest na IV kwartał tego roku, a z uwagi na fakt, że przetarg prowadzony jest w systemie buduj, rozpoczęcie pierwszych prac możliwe będzie niedługo później. Odcinek zachodniej obwodnicy Szczecina z tunelem gotowy ma być w 2032 r., a dwa pozostałe cztery lata wcześniej. Cały szlak ujęto w Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.). Koszt szacuje się na 3,2 mld zł.
Źródło: GDDKiA
KOMENTARZE
Olgierd Geblewicz
marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Dziś Pomorze Zachodnie jest jednym z tych regionów, które rozwijają się najdynamiczniej i mają perspektywę na dalszy bardzo duży rozwój. Stajemy się hubem logistycznym w tej części Europy. Z naszej infrastruktury korzystają nie tylko firmy logistyczne z Polski, ale z całej Skandynawii, z całego Morza Bałtyckiego, ale też od południa, od Bałkanów. Bo po prostu jesteśmy na szlaku i z tego zaczynamy bardzo intensywnie korzystać. Pomorze Zachodnie jest liderem i wciąż będzie liderem w produkcji zielonej energii. Mówimy o sobie, że stanowimy taką zieloną elektrownię Polski i Europy. Mamy w tym momencie gigantyczny potencjał wzrostu, jeżeli chodzi o produkcję zielonej energii. A ta zielona tania energia będzie powodowała, że – jak wieki temu, kiedy życie gospodarcze kumulowało się wokół kopalń, tak też będzie w naszym przypadku. Inwestycje w infrastrukturę Pomorza Zachodniego to na pewno inwestowanie w polską gospodarkę.
Piotr Krzystek
prezydent Szczecina
Nie można mówić o rozwoju Szczecina i województwa zachodniopomorskiego bez drogowego obejścia naszego miasta. Oczywiście będziemy na tę drogę czekać jeszcze parę lat, ale myślę, że ten krok jest najważniejszy. Mamy gwarancje środków finansowych i zapewniam, że to dobrze zainwestowane pieniądze. To ogromna szansa i mam nadzieję, iż wszystko szczęśliwie się uda, że przetargi pozwolą wyłonić dobrych wykonawców, którzy zrealizują zadania w terminie. My ze swojej strony deklarujemy współpracę.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.