18 stycznia br. podano informację o decyzji ustalającej lokalizacje linii kolejowej dla obiektów II linii warszawskiego metra, tj. trzech stacji metra, wentylatorni oraz tuneli na Targówku.
Warszawa: nowe stacje II linii metra. Fot. Metro Warszawskie
Obecnie rozbudowywana II linia metra zostanie przedłużona o trzy kolejne stacje: Zacisze (pod ul. Figara w pobliżu skrzyżowania z ul. Codzienną), Kondratowicza (przy skrzyżowaniu ulicy Malborskiej i L. Kondratowicza) oraz Bródno przy skrzyżowaniu ulicy L. Kondratowicza i Rembielińskiej.
II linia metra w Warszawie - nowe stacje. Źródło: Metro Warszawskie
Dla tej części rozbudowy warszawskiego metra wydano już decyzję środowiskową, zatwierdzono projekty. Pozostaje czekać jedynie na ogłoszenie - i rozstrzygnięcie - przetargu na budowę wszystkich obiektów.
Termin zakończenia realizacji inwestycji zaplanowano na 2022 r.
Kolejne postępowanie
W listopadzie ruszył przetarg na projekt i budowę ostatniego odcinka II linii metra w Warszawie. Pierwotnie firmy mogły składać oferty do 12 stycznia br., jednak przedłużono ten termin do 24 stycznia br.
W ramach postępowania przetargowego wyłoniony zostanie wykonawca, który zbuduje podwójny tunel o długości niemal 4 km, wykorzystując między innymi maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine).
Na trasie linii znajdą się trzy stacje: Lazurowa, Chrzanów oraz Połczyńska. Za ul. Połczyńską, w sąsiedztwie Instytutu Energetyki, powstanie stacja techniczno-postojowa Mory, z halami postojowymi i serwisowymi, magazynami i zapleczem technicznym II linii metra. Ponadto wykonawca będzie miał za zadanie przygotować koncepcję węzłów przesiadkowych w rejonie planowanych stacji.
Kiedy powstanie metro w Krakowie?
W stolicy Małopolski co roku oddawanych jest niemal 20 tys. miejsc pracy w samych usługach IT i turystyce, rośnie też liczba nowych mieszkań - 10 tys. rocznie. Kraków nieubłagalnie rozrasta się do rozmiarów, w których przepustowość obecnie funkcjonującej komunikacji nie jest już wystarczająca.
Żeby w ogóle zacząć budowę metra, potrzebna jest cała masa opinii czy analiz. W tym roku uruchomimy przetarg na wykonanie studium wykonalności. To nie tylko kwestia tego, „czy metro, gdzie metro i jak”, ale będą tam także kwestie np. badań geologicznych - powiedział prezydent miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski.
Wyniki studium wykonalności zostaną odebrane prawdopodobnie w 2019 r., a może nawet w 2020 r.
Poza Krakowem również władze Wrocławia zastanawiają się nad budową metra - we wrześniu 2015 r. zorganizowały referendum, jednak wzięło w nim udział jedynie 11% uprawnionych, z których ponad połowa opowiedziała się przeciw.
Przeczytaj także: II linia metra - TBM Anna też skończyła drążenie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.