15 listopada podpisana została ostatnia umowa na wybudowanie tuneli i stacji drugiej linii podziemnej kolei – na styku Woli i Bemowa. Kontrakt o wartości ponad 959 mln zł zrealizuje konsorcjum firm Gülermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. (lider) oraz Astaldi S.p.A. Wykonawcy mają na to trzy lata.


Umowa dotyczy budowy najkrótszego fragmentu II linii metra, składającego się z 2,5 km tuneli, wentylatorni szlakowej oraz dwóch stacji: Ulrychów (C05) oraz Powstańców Śląskich (C04). Pierwsza z nich powstanie pod ul. Górczewską w rejonie Białowiejskiej; druga pod ul. Górczewską – po wschodniej stronie skrzyżowania z ul. Powstańców Śląskich. Za tą stacją przewidziano komorę torów odstawczych. Po wprowadzonych korektach wyjścia ze stacji będą prowadzić do wszystkich narożników skrzyżowania, a także na przystanki tramwajowe. W sumie wybudowanych zostanie prawie 300 tysięcy metrów sześciennych podziemnej kubatury – podaje UM Warszawa. Realizacja inwestycji może rozpocząć się niezwłocznie po podpisaniu umowy, wszelkie pozwolenia zostały już uzyskane.

Dla mnie osobiście to niezwykle ważna chwila, ale uważam, że to moment wręcz historyczny dla całej Warszawy. Od dziś możemy mówić, że stolica ma dwie pełne linie metra. Podpisując te umowy, sfinalizowaliśmy połączenie podziemną koleją Targówka z Bemowem. Cieszę się, że udało mi się tę inwestycję przeprowadzić od samego jej początku, aż do podpisania umowy na jej ostatni fragment – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.


Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy, zauważyła, że podpisana umowa to coś znacznie większego niż tylko 2 km tuneli, dwie stacje i komunikacyjny łącznik następnych fragmentów stolicy. Podpisanie tego kontraktu pozwoliło nam formalnie uzyskać ciągłość całej drugiej nitki podziemnej kolei. Wielokrotnie powtarzałam, że „metro zmienia Warszawę”, ale w tym wypadku jesteśmy świadkami wydarzenia epokowego w historii warszawskiej komunikacji i transportu.


Również radni nie kryją radości z zakończenia postępowań przetargowych. To była, bez najmniejszych wątpliwości, najważniejsza warszawska inwestycja, którą udało nam się przeprowadzić w ciągu ostatnich lat. Nie mówiąc o skali i kosztach samego przedsięwzięcia, należy zwrócić uwagę na często pomijany społeczny aspekt tego projektu. Metro scaliło dzielnice, ale przede wszystkim połączyło warszawiaków zmniejszając odległości, które od teraz można pokonać szybko i komfortowo – podkreśliła Iwona Wujastyk, radna i przewodnicząca komisji infrastruktury i inwestycji rady m.st. Warszawy.

Głos zabrał też generalny wykonawca. Mustafa Tuncer, dyrektor oddziału na Europę Gülermak A.Ş., przedstawiciel konsorcjum wykonawców, zaznaczył, iż budowa drugiej linii metra w Warszawie jest dla konsorcjum projektem priorytetowym. Nie ma mowy o żadnych kompromisach. Chcemy, by warszawiacy mogli wsiąść do metra, które zostanie wybudowane w sposób sprawny, a zarazem jak najmniej uciążliwy. Tak samo będziemy pracować przy budowie tych dwóch stacji.

Cała druga linia metra ma być gotowa w 2023 r. i mieć, docelowo, 23 km i 21 stacji. Obecnie z centralnego jej odcinka (6,1 km) korzysta około 150 tysięcy pasażerów. I linia metra to również 23 km i 21 stacji.

Bieżące informacje nt. budowy II linii metra znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.