Nekropolia Har HaMenuchot (hbr. Góra Tych, Którzy Odpoczywają), znana też jako Givat Shaul, to największy cmentarz w Jerozolimie (Izrael). Wzgórze położone jest w zachodniej części miasta, przylega do dzielnicy Givat Shaul; dzięki umiejscowieniu na wysokości 750 m, można z niego podziwiać widok na miasta Mevaseret Zion na północy, Motza na zachodzie i Har Nof na południu. Otwarto go w 1951 r. – miał wtedy zaledwie 300 tys. m2 (300 dunam) powierzchni, ale stopniowo rozszerzał się na północne i zachodnie stoki wzgórza. Aktualnie niemal podwoił swoją powierzchnię (580 tys. m2), a znajduje się na nim 150 tys. grobów.

Upływ czasu sprawia, że pojawia się potrzeba stworzenia przestrzeni dla kolejnych miejsc pochówku, dlatego już kilka lat temu zaczęto planować budowę katakumb.

Za projekt konstrukcyjny i tunelowanie odpowiedzialna była lokalna firma branżowa A. Rozen Engineering.

Projekt Har HaMenuchot zakładał budowę systemu złożonego z torkretowych tuneli o wysokości 16 m i szerokości 14 m, wzmocnionych kotwami oraz filarów. Groby drążone miały być specjalnie wyprodukowaną wiertnicą o średnicy 75 cm.

Obszar poddano badaniom geologicznym, by odpowiednio zaprojektować przebieg tuneli. Inżynier Dan Tzuker tak opisuje warunki geologiczne tego miejsca:

Geologia tego miejsca charakteryzuje się zarówno twardymi skałami, takimi jak dolomity, jak i miękkimi skałami wapiennymi; najistotniejsze – pod względem drążenia miejsc pochówku – jest konieczność uwzględnienia stref uskokowych i otwartych szczelin.

Tunele drążono głównie za pomocą kombajnów chodnikowych (samojezdnych maszyn górniczych). Oprócz katakumb, wydrążono szyb o wymiarach: 23x19 m i 55 m głębokości. Dzięki niemu spełnione będą warunki dot. wentylacji, bezpieczeństwa pożarowego i dostępności; zostaną w nim zamontowane windy, klatki schodowe, nawiewna skrzynka rozprężna i pomieszczenia służbowe.

W szybie, na 10 piętrach, zostanie też umieszczonych ponad 3 tys. grobów

Wszystkie potencjalne ryzyka zostały dokładnie sprawdzone, również dzięki współpracy m.in. ze strażą pożarną: nowoczesny komputer przeprowadził symulację różnorakich zagrożeń pożarowych.

Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2016 r. – rok wcześniej projekt był nominowany do nagrody ITA-Tunnelling Award w kategorii Innowacyjne Wykorzystanie Przestrzeni Podziemnej.

Całkowite zakończenie realizacji zaplanowane jest dopiero na 2021 r., jednak pierwsze pochówki mogą odbyć się już pod koniec 2017 r.

Przeczytaj także: Powstają kolejne tunele metra w LA