• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Trasa Łagiewnicka nabiera kształtów

Co nowego na budowie?


Opublikowano: 11-03-2019 Źródło: inzynieria.com

Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie nabiera tempa. Na południu Krakowa widać już kształty tuneli drogowych, które powstają w ciągu nowej drogi. W najbliższym czasie szykują się także kolejne zmiany w organizacji ruchu. Na jakim etapie jest budowa nowej trasy w stolicy Małopolski?


Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Komplet pozwoleń

Inwestor – powołana przez Gminę Miejską Kraków spółka Trasa Łagiewnicka S.A. – dysponuje już decyzjami ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla wszystkich pięciu etapów realizacji inwestycji:

– etap I – obejmuje odcinek łączący ul. Ruczaj z przyszłą Trasą Łagiewnicką;

– etap II – dotyczy fragmentu drogi pomiędzy ulicami Grota Roweckiego i Rostworowskiego a rejonem ulic Ludwisarzy i Zakopiańskiej;

– etap III – to budowa odcinka między ulicami Zakopiańską i Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (w ramach tej części przedsięwzięcia powstaną najdłuższe obiekty tunelowe oraz mosty dla przesunięcia koryta rzeki Wilgi);

– etap IV – obejmuje odcinek od ul. Totus Tuus poprzez skrzyżowanie ulic Turonia/Herberta aż do skrzyżowania ulic Witosa/Halszki/Beskidzkiej (w ramach tego etapu wykonano remont pętli tramwajowej w Kurdwanowie);

– etap V – dotyczy budowy węzła drogowego w rejonie skrzyżowania Trasy Łagiewnickiej z ul. Totus Tuus i ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Dla wszystkich decyzji ZRID został wydany rygor natychmiastowej wykonalności.

Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Budowa Trasy Łagiewnickiej – stan zaawansowania

W chwili obecnej prace budowlane prowadzone są na całym zakresie budowy Trasy Łagiewnickiej. Najbardziej zaawansowane roboty wykonywane są w rejonie tunelu o długości 209 m, który powstaje pod skrzyżowaniem ulic Turowicza, Herberta, Witosa i Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W najbliższym czasie planowane jest wykonanie elementów układu drogowego na zrealizowanej płycie stropowej konstrukcji tunelu w ciągu ul. Witosa i przełożenie ruchu na wykonany docelowo fragment jezdni ulic Turowicza i Herberta.

W rejonie ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wykonawca – konsorcjum firm Budimex S.A. i Ferrovial Agroman – rozpoczął przygotowania do wykonania nawierzchni torowiska tramwajowego po stronie północnej Trasy Łagiewnickiej.

Z perspektywy mieszkańców Łagiewnik widoczną zmianą jest też usunięcie hałd, które powstały po pracach wydobywczych w rejonie tzw. Białych Mórz. Z terenu zniknęło ogromne zwałowisko osadów poprzemysłowych.

Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Od kwietnia ub.r. prowadzone były tu prace wydobywcze nagromadzonego przez lata osadu w związku z funkcjonowaniem dawnych zakładów sodowych SOLVAY. Zwałowisko na chwilę obecną zostało usunięte w zakresie umożliwiającym prace tunelowe. W sumie wykonawca wywiózł z placu budowy około 450 tys. m³ osadu. Przystąpiono do wykonania tuneli, drogowego i tramwajowego, które w odróżnieniu od pozostałych obiektów zostaną wykonane metodą odkrywkową, w wykopie szerokoprzestrzennym – mówi Leszek Pawłowski, zastępca inżyniera kontraktu z ramienia inwestora.

Trasa tych tuneli prowadzić będzie w pobliżu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. W chwili obecnej wykonano obiekty tunelu drogowego i tramwajowego w zakresie płyty dennej na długości około 235 m i ścian tunelu na długości blisko 180 m. Rozpoczęto też betonowanie stropu tunelu drogowego. Udało się wykonać około 30 m stropu.

Na dalszym odcinku Trasa Łagiewnicka przechodzić będzie pod linią kolejową oraz ul. Zakopiańską i przylegającym do niej torowiskiem tramwajowym. W ramach prac przygotowawczych do budowy trasy dokonano rozbiórki toru zachodniego linii kolejowej nr 94 oraz elementow konstrukcyjnych ścian oporowych koniecznych dla przełożenia rzeki Wilgi. Wykonanie obiektów inżynierskich w rejonie linii kolejowej wiąże się z koniecznością wybudowania tymczasowego by-passu kolejowego w celu utrzymania ciągłości ruchu pociągów.


Po stronie zachodniej ul. Zakopiańskiej wykonano ściany szczelinowe oraz strop tunelu w miejscu rozebranego torowiska tramwajowego. W najbliższych dniach wykonawca przystąpi do robót budowlanych pod ul. Zakopiańską, obejmujących zarówno zakres tunelu drogowego, jak i mostu nad Wilgą oraz przejścia podziemnego pod ul. Zakopiańską.

Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

W związku z otrzymaniem z końcem stycznia br. decyzji ZRID dla etapu II budowy Trasy Łagiewnickiej wykonawca rozpoczął prace przygotowawcze polegające na rozbiórce istniejących budynków oraz oczyszczeniu terenu na odcinku od ul. Zakopiańskiej do ul. Kobierzyńskiej.

Zmiany w organizacji ruchu

Obecna organizacja ruchu umożliwiała wykonywanie robót przy minimalizacji ingerencji w główne ciągi komunikacyjne. Jednak konieczność wykonania obiektów pod ulicami Kobierzyńską i Zakopiańską, a także pod lokalnym układem dróg osiedlowych, m.in. ulicami Zbrojarzy, Ludwisarzy, Falową i Huculską, wymusza wprowadzenie w drugiej połowie marca zamknięć dla ruchu na ww. ulicach.

Ulica Zakopiańska, pod którą realizowane będą obiekty inżynierskie, pozostanie przejezdna przez cały okres trwania robót budowlanych z zachowaniem jednego pasa ruchu dla każdego kierunku. Podobnie linia tramwajowa przez cały okres trwania robót dostępna będzie dla komunikacji zbiorowej w dotychczasowej formie, tj. z zachowaniem kursowania linii tramwajowej po jednym torze przez odcinek objęty robotami budowlanymi. Także roboty na ul. Kobierzyńskiej nie spowodują zamknięcia tej ulicy dla ruchu. Z uwagi na dostępną w chwili obecnej szerokość jezdni wykonawca przez cały okres trwania prac utrzyma dwukierunkową przejezdność w ciągu ul. Kobierzyńskiej.

Budowa tuneli w rejonie ulic Rostworowskiego i Ruczaj połączona jest z przebudową sieci cieplnej, stąd też rozpoczęcie realizacji tych obiektów możliwe jest po zakończeniu sezonu grzewczego.


Tunele na Trasie Łagiewnickiej

Kiedy pojedziemy Trasą Łagiewnicką? Zgodnie z zapisami kontraktu ma ona być oddana do użytku w grudniu 2020 r. Całkowita długość drogi wyniesie 3,5 km, z czego łączna długość trasy przebiegającej w tunelach to 2,1 km. Trasa prowadzić będzie od pętli tramwajowej na osiedlu Kurdwanów, dalej wzdłuż rzeki Wilgi pod terenami Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach, przez ul. Zakopiańską, aż do ul. Grota Roweckiego.

Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

W ciągu trasy znajdzie się siedem obiektów tunelowych:

– tunel drogowy (TD-01) pod ul. Rostworowskiego, ul. Kobierzyńską i ul. Ruczaj– długość: 350,34 m,

– tunel drogowy (TD-03) pod projektowaną ul. 8 Pułku Ułanów (Nowoobozową) – 21,79 m,

– tunel drogowy (TD-04) między ul. 8 Pułku Ułanów (Nowoobozową) a ul. Zakopiańską – 522 m,

– tunel drogowy (TD-07) pod ul. Zakopiańską – 61,35 m,

– tunel tramwajowy (TT-09) w rejonie tzw. Białych Mórz – 659 m,

– tunel drogowy (TD-10) w rejonie tzw. Białych Mórz – 618 m,

– tunel drogowy (TD-12) pod skrzyżowaniem ul. Turowicza z ul. Herberta –209 m.

Zakresem inwestycji objęto również przebudowę ul. Zakopiańskiej na długości około 0,6 km. Układ drogowy uzupełniony zostanie o ciągi piesze o szerokości 2–3 m i długości całkowitej 5,3 km. Infrastrukturę rowerową stanowić będą ścieżki rowerowe na długości 3,2 km i szerokości 2–3 m oraz ciągi pieszo-rowerowe o analogicznej szerokości i długości 3,1 km. W ramach inwestycji przewidziano także budowę torowiska dwutorowego tramwajowego (2,3 km) oraz podwójnego toru z pięcioma przystankami (jeden znajdzie się w tunelu). W rejonie ul. Pszczelnej wybudowana zostanie kładka dla pieszych. Oprócz tego powstać mają dwa mosty (jeden drogowy, drugi kolejowy) nad rzeką Wilgą.

Trasa Łagiewnicka stanowi jeden z elementów trzeciej obwodnicy Krakowa, której zadaniem będzie przeprowadzenie ruchu międzydzielnicowego w obszarze południowych i zachodnich dzielnic Krakowa, a także ograniczenie liczby poruszających się pojazdów przez centrum Krakowa, głównie Alejami Trzech Wieszczów. Sama trasa zapewni poprawę komunikacji w rejonie osiedli mieszkaniowych Kurdwanów i Piaski Wielkie z intensywnie rozwijającymi się terenami w pobliżu ul. Grota Roweckiego. Dzięki realizowanej linii tramwajowej znacznie skrócić się ma czas przejazdu komunikacją publiczną.

Wszystkie informacje nt. budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!