• Trasy Pychowicka i Zwierzyniecka wraz z Trasą Łagiewnicką są kluczowe dla III obwodnicy Krakowa
  • Do budowy tuneli głębokich wykorzystana zostanie technologia TBM
  • Obiekt pod Wisłą był przewidziany jako rozwiązanie opcjonalne

W imieniu Krakowa za budowę obu dróg odpowiedzialna jest spółka Trasa Łagiewnicka. Cały czas zakłada się, że w 2024 r. wydana zostanie tzw. decyzja środowiskowa, co pozwoli na opracowanie dokumentacji projektowej na potrzeby robót budowlanych. Jeśli tak się stanie, realnym terminem oddania do użytku Trasy Pychowickiej i Trasy Zwierzynieckiej będzie rok 2032. Na razie jednak nie wiadomo, ile pieniędzy pochłonie budowa. Pierwotnie mówiło się o kwocie 2,5 mld zł, jednak obecnie prowadzone są nowe obliczenia.

Wartość kosztów mieliśmy opracowaną na etapie wariantowych rozwiązań, natomiast są już nieaktualne. To wynikało głównie z konsultacji społecznych. Tunele wydłużyły się mniej więcej o ponad 1 km w stosunku do pierwotnych założeń. Generalnie tunel pod Wisłą był wersją opcjonalną, tutaj nie było niejako obligu. Pierwotnie zakładaliśmy obiekt mostowy, natomiast bardzo wyraźne oczekiwanie mieszkańców, wyrażone w trakcie konsultacji, spowodowało, że będzie jednak tunel drążony pod Wisłą – powiedział Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka, podczas II Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne, który kilka dni temu odbył się w podkrakowskich Tomaszowicach.


Do budowy tunelu pod Wisłą wykorzystana zostanie technologia TBM. Będzie to wiązać się choćby z koniecznością wykonania na placu budowy m.in. wytwórni betonowych elementów obudowy tunelu (maszyny TBM drążąc, jednocześnie układają obudowę), zajdzie także konieczność separacji i późniejszego wykorzystania urobku.

Trasa Pychowicka. Tunel głęboko pod Wisłą

W przypadku tunelu pod Wisłą ważne są ustalenia spółki Trasa Łagiewnicka z Wodami Polskimi, które w przyszłości planują ewentualną budowę Kanału Krakowskiego. Ma mieć 4,5 m głębokości, a że Wisła jest w tym miejscu głęboka na 1,5 m, planując budowę tunelu, należy brać pod uwagę, że jej koryto będzie pogłębiane. Na obecnym etapie zakłada się, że jezdnia w tunelu znajdzie się minimum około 16-18 m pod obecnym dnem Wisły.

Pierwotnie inwestycja, która miała być droga, ale jednak mocno ograniczona pod względem tunelowym, szacowana była mniej więcej na 2,5 mld zł. Obecnie ten koszt niestety wzrósł. Nie chcę jednak podawać wartości, bo one zaistnieją w przestrzeni publicznej i będą potem przytaczane. Ten element będzie podawany dopiero po rzeczywistej ocenie kosztów, żebyśmy nie podali cyfr, które nie będą realne – wyjaśnił Krzysztof Migdał.

Technologia TBM wykorzystana będzie także do budowy obiektu pod Wzgórzem Św. Bronisławy, a pozostałe tunele zostaną wykonane metodą odkrywkową (jak w ramach otwartej już Trasy Łagiewnickiej).

Trasa Pychowicka – orientacyjne wartości

droga główna: 2,69 km
tunel głęboki pod Wisłą: 0,85 km
tunele płytkie: łącznie 1,28 km
linia tramwajowa: 1,65 km
rezerwa pod linię tramwajową: 2,5 km

Trasa Zwierzyniecka – orientacyjne wartości

droga główna: 4,27 km
tunel głęboki pod wzgórzem Bronisławy: 2,25 km
tunele płytkie: łącznie 1,33 km
rezerwa pod linię premetra: 1,5 km.

Trasy Pychowicka i Zwierzyniecka wraz z Trasą Łagiewnicką są kluczowe dla III obwodnicy Krakowa, która ma być sposobem na wyprowadzenie ruchu z centrum miasta i zapewnienie komunikacji międzydzielnicowej.

Przeczytaj także: Kraków. Trasy Zwierzyniecka i Pychowicka. Wnioski projektanta