Waży 2260 ton, ma długość 110 m i ponad 13 m średnicy. Gigantyczna maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) dotrze do Polski statkiem, a następnie ciężarówkami do Łodzi. Wydrąży dwutorowy tunel w Łodzi w ramach budowy tzw. tunelu średnicowego.
Największa w Polsce maszyna do drążenia tuneli będzie pracować w Łodzi. Fot. A. Nowak /PKP PLK
- Największa w Polsce maszyna TBM wydrąży w Lodzi tunel o długości 3 km
- Każdego dnia wydrąży około 10 m obiektu
- Tunel średnicowy ma być oddany do użytku pod koniec 2022 r.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) dokonały w czwartek, 27 lutego br., odbioru maszyny TBM, której zadaniem będzie wydrążenie jednego z tuneli średnicowych w Łodzi. Prezentacja maszyny odbyła się u jej producenta, firmy Herrenknecht w Schwanau w Niemczech.
Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. mają zapewniony specjalistyczny sprzęt, dwie tarcze TBM do realizacji projektu związanego z budową tuneli w Łodzi, czyli udrożnieniem Łódzkiego Węzła Kolejowego i tworzeniem nowych możliwości podróży w Polsce – powiedział Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK.
TBM o masie 2260 ton z tarczą o średnicy 13,04 m wydrąży dwutorowy tunel (3 km) od komory startowej pomiędzy ulicami Odolanowską i Stolarską, przez miejsce podziemnych przystanków Łódź Polesie i Łódź Śródmieście, do stacji Łódź Fabryczna. Średnica tunelu wyniesie 12,7 m. Będzie to największa w Polsce maszyna do drążenia tuneli. Jej poprzedniczka, która drążyła tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku miała średnicę 12,6 m.
Pierwsze części TBM zostaną dostarczone do Polski w marcu br. Z uwagi na duży rozmiar tarczy część jej elementów będzie transportowana do Polski statkiem (najpierw rzeką Ren, potem Morzem Bałtyckim), a następnie nocą ciężarówkami do Łodzi. Przewóz fragmentów maszyny będzie wymagał sprawdzenia i przygotowania dróg. Za cały proces będzie odpowiedzialna specjalistyczna firma. Zakończenie transportu wszystkich elementów spodziewane jest w kwietniu – informuje PKP PLK.
Tarcza maszyny obraca się 3 razy na minutę i rozdrabnia grunt na bieżąco wydobywany na powierzchnię. Uzyskana przestrzeń jest obudowywana. Dziennie TBM może wydrążyć około 10 m tunelu.
Komora startowa dla dużej tarczy TBM będzie gotowa w czerwcu br. Wtedy rozpocznie się drążenie tuneli.
Prace budowlane prowadzi konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego (lider) i Energopol Szczecin. Koszty przedsięwzięcia wynoszą 1,76 mld zł, z czego dofinansowanie unijne to 1,43 mld zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2022 r.
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel kolejowy na świecie gotowy w 50%
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.