Jak podają PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), w Łodzi trwają prace związane z budową nowego tunelu kolejowego, który połączy stacje Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska/Żabieniec. Na placu budowy znalazły się już pierwsze elementy większej maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), której tarcza ma średnicę aż 13,04 m. Jest to obecnie rekordowa wielkość; maszyna zostanie „zdetronizowana” dopiero przez maszynę TBM, która zostanie zmobilizowana do wydrążenia tunelu pod cieśniną Świną.
Fot. PKP PLK
Wielka maszyna TBM dociera w częściach na plac budowy przy ul. Długosza. 13 lutego br. w Schwanau, w siedzibie niemieckiej firmy Herrenknecht AG, odbył się jej uroczysty odbiór. Tarcza maszyny to tarcza typu EPB (ang. Earth Pressure Balance). Masa całej maszyny to aż 2260 ton. Obecnie zamówiona maszyna dociera do Łodzi, gdzie również przy ul. Długosza wcześniej złożono już elementy drugiej, mniejszej maszyny (z tarczą o średnicy 8,76 m)
Ponadnormatywne elementy będą wymagały specjalistycznych przewozów. Będą transportowane do Polski statkiem - najpierw rzeką Ren, potem Morzem Bałtyckim i nocą ciężarówkami do Łodzi. Przewóz fragmentów maszyny będzie wymagał sprawdzenia i przygotowania dróg. Zakończenie transportu wszystkich elementów zależy od warunków i możliwości przewozów międzynarodowych – informowały w marcu br. PKP PLK.
Dzięki przyznanemu 23 marca pozwoleniu na budowę,prace związane z przygotowaniem do drążenia tunelu kolejowego są kontynuowane. Obecnie trwa utwardzanie terenu pod dostawę sprzętu i dalsze prace przygotowawcze i zabezpieczające.
Na placu przy ul. Długosza powstanie komora startowa dla mniejszej maszyny TBM; po wykonaniu montażu maszyna zostanie opuszczona do komory i rozpocznie drążenie w kierunku ul. Stolarskiej. Będzie mogła poruszać się z prędkością nawet około 15 m dziennie. Wydrąży cztery tunele o łącznej długości około 4,5 km.
Prace prowadzone są także na placu pomiędzy ulicą Odolanowską a Stolarską. Powstanie tam komora startowa, z której większa maszyna TBM ruszy z prędkością około 10 m na dzień w kierunku ul. Drewnowskiej, a docelowo dotrze do Łodzi Fabrycznej. Obecny etap prac skupia się na przygotowaniu węzła betoniarskiego i kontynuacji robót zabezpieczających. Składowane są tam także kontenery i silosy – przekazał inwestor.
Dworzec Łódź Fabryczna ze stacji końcowej stanie się stacją przelotową. Inwestycja zapewni szybsze połączenie przez centrum miasta, a także przyczyni się do stworzenia efektywnego systemu krajowych połączeń międzyregionalnych obejmujących region środkowej Polski – informują PKP PLK.
Pociągi będą w tunelu jeździć z prędkością do 100 km/godz. Cała inwestycja ma być zrealizowana do końca 2022 r.
7,5 km – łączna długość tunelu średnicowego
3 km – długość odcinka dwutorowego
4,5 km – łączna długość czterech odcinków jednotorowych
13,04 m i 8,76 m – średnice dwóch tarcz maszyn TBM
2260 ton – waga większej maszyny
650 ton – waga mniejszej maszyny
10 m – szacowany dzienny postęp drążenia
25 m – największa głębokość, na jakiej znajdzie się tunel
Przeczytaj także: Bresch o tunelach w Polsce: możemy decydować się na odważne rozwiązania
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.