Partnerzy portalu

Ponad rok budowy kolejowego tunelu średnicowego w Łodzi

Opublikowano: 24-11-2021 Źródło: UM Łódź, inzynieria.com

Prace przy budowie tunelu średnicowego pod Łodzią trwają już ponad rok. Drążą go dwie maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) – większa Katarzyna i mniejsza Faustyna. Pierwszy odcinek jednego z jednotorowych tuneli został już wykonany.


Wizualizacja stacji Śródmieście. Źródło: mat. pras. Wizualizacja stacji Śródmieście. Źródło: mat. pras.

Katarzyna (z tarczą o średnicy około 13 m) wydrąży w kierunku dworca Łódź długi na prawie 3 km tunel o zewnętrznej średnicy 12,7 m. Wewnątrz zostaną położone dwa tory. Faustyna z tarczą o średnicy 8,76 m wykona cztery jednotorowe tunele o średnicy zewnętrznej 8,5 m i łącznej długości około 4,5 km. Pod Mszczonowem produkowane są elementy obudowy tuneli. Do Łodzi zostanie dostarczonych 30 tys. tubingów. Dzienna produkcja to 100 sztuk, które systematycznie będą transportowane na teren budowy.

Wizualizacja stacji Śródmieście. Źródło: mat. pras.

Wizualizacja stacji Śródmieście. Źródło: mat. pras.

Duża TBM przebija się od ul. Odolanowskiej w stronę Manufaktury. Faustyna, drążąca jednotorowe tunele, które połączą przystanek Koziny z dworcem Łódź-Kaliska i dworcem Żabieniec, przebiła się do rozgałęzienia przy przystanku Koziny pod koniec września 2021 r. i podąża w kierunku ul. Odolanowskiej. Po ukończeniu tego obiektu zacznie wykonywać nitkę w kierunku stacji Żabieniec. Na razie gotowy jest odcinek od komory startowej przy ul. Długosza do przyszłego przystanku „Koziny”, tuż za al. Włókniarzy.

Wizualizacja stacji Polesie. Źródło: mat. pras.

Wizualizacja stacji Polesie. Źródło: mat. pras.

Katarzyna znalazła się już w całości pod ziemią, a by wszystkie jej elementy się tam zmieściły musiała wydrążyć około 100 m tunelu. Teraz już pracuje z pełna mocą, a według PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) w kwietniu 2022 r. wykona odcinek do wysokości przystanku Polesie. Szybciej się nie da, ponieważ tempo pracy zależy od warunków geotechnicznych. Drążnice przechodzą przez zawodnione grunty, twarde i duże głazy narzutowe lub piaski. Ich prawidłowy przebieg jest kontrolowany i monitorowany, a działanie maszyn nadzoruje specjalistyczny personel. Sprawdzany jest też teren i prowadzony pomiar drgań.

Wizualizacja stacji Polesie. Źródło: mat. pras.

Wizualizacja stacji Polesie. Źródło: mat. pras.

Równocześnie z budową tuneli prowadzone są prace przy budowie przystanku kolejowego Śródmieście. W rejonie skrzyżowania ul. Zielonej i al. Kościuszki zakończono przygotowania terenu, zdemontowano zbędne obiekty i wzmocniono konstrukcje dwóch budynków. W listopadzie rozpoczęły się roboty pod ul. Kościuszki.

TUNEL W ŁODZI W LICZBACH:

7,5 km – łączna długość tunelu średnicowego

3 km – długość odcinka dwutorowego

4,5 km – łączna długość czterech odcinków jednotorowych

13,04 m i 8,76 m – średnice dwóch tarcz maszyn TBM

2260 ton – waga większej maszyny

650 ton – waga mniejszej maszyny

10 m – szacowany dzienny postęp drążenia

25 m – największa głębokość, na jakiej znajdzie się tunel


Przeczytaj także: Podpisano umowę na zaprojektowanie tunelu dalekobieżnego w Łodzi

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.