Partnerzy portalu

GDDKiA zbuduje kolejny tunel? Powstaje raport

Opublikowano: 04-08-2023 Źródło: inzynieria.com

W maju 2022 r. na biurko burmistrza Piwnicznej-Zdroju trafił wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy z tunelem. Co obecnie, po ponad roku, dzieje się w ramach tej inwestycji?


Fot. Brilliant Eye/Adobe Stock Fot. Brilliant Eye/Adobe Stock
  • Tunel ma umożliwić poprowadzenie drogi przez górę Węgielnik
  • Po wyjeździe z tunelu planuje się estakadę
  • Zdaniem GDDKiA, obwodnica odciąży układ komunikacyjny w Piwnicznej

Piwniczna-Zdrój to popularna pod względem turystycznym miejscowość w Małopolsce. Biegnie tędy droga krajowa nr 87, która łączy Nowy Sącz z byłym przejściem granicznym Piwniczna-Mníszek nad Popradem. Przez miasteczko przejeżdżają setki aut, w tym ciężarowe. Sytuacja ma się zmienić po wybudowaniu obwodnicy, której głównym elementem będzie tunel. W maju 2022 r. złożono wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Burmistrz Piwnicznej-Zdroju, który rozpatruje nasz wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, postanowił 22 lipca 2022 r., że dla tej inwestycji niezbędne jest przygotowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko. To postanowienie zostało zaskarżone (111 zażaleń), co wstrzymywało prace nad raportem. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało 20 czerwca 2023 r. orzeczenie, w którym podtrzymało postanowienie burmistrza. Pozwoliło to nam na kontynuowanie naszych działań. Obecnie przygotowujemy raport o oddziaływaniu na środowisko – informuje nas Kacper Michna, specjalista ds. komunikacji społecznej w krakowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Tunel, ale nie tylko

W preferowanym wariancie (rozważano trzy) obwodnica Piwnicznej-Zdroju zacznie się na rondzie DK87, następnie po nowym śladzie zostanie zbudowana w kierunku południowym. Potem wetnie się w zbocze pasma Radziejowej, biegnąc w otwartym wykopie oraz nasypem. Następnie nad ul. Sobieskiego zaplanowano wiadukt, potem niweleta opadnie w stronę Popradu, przechodząc tunelem przez górę Węgielnik i pod ul. Partyzantów.

Tak pobiegnie tunel. Źródło: GDDkiA Tak pobiegnie tunel. Źródło: GDDkiA

Wylot z tunelu proponowany jest przed ul. Daszyńskiego, gdzie przewidziano zatokę dla obsługi technicznej. Warto podkreślić, że metoda budowy tunelu ma zostać wybrana na etapie projektu budowlanego (wtedy też poznamy długość obiektu).


Dalej, po wyjeździe z tunelu, planuje się estakadę m.in. nad ul. Daszyńskiego oraz linią kolejową nr 96, a następnie most przez Poprad. Obwodnica Piwnicznej skończyć ma się rondem w ciągu DK87.

Złożenie wniosku o decyzję środowiskową kończy etap opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. Drogę z tunelem wpisano do programu budowy w całym kraju 100 obwodnic na lata 2020–2030.

Obwodnica Piwnicznej-Zdroju z tunelem – parametry

  • klasa: GP
  • liczba jezdni i pasów: 1x2
  • szerokość pasa: 3,5m
  • szerokość poboczy: 1,5 m
  • obciążenie: 11,5 ton/oś.

Przeczytaj także: Tunele. Nowy trend na trasach GDDKiA [WYKAZ]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia