Partnerzy portalu

Tunel średnicowy. Kolejny obiekt wydrążony

Opublikowano: 15-12-2023 Źródło: PKP PLK

W Łodzi trwa budowa kolejowego tunelu średnicowego. Mniejsza maszyna TBM skończyła właśnie drążenie drugiego podziemnego obiektu.


Budowa tunelu średnicowego w Łodzi. Fot. PKP PLK Budowa tunelu średnicowego w Łodzi. Fot. PKP PLK
 • Tunel średnicowy w Łodzi będzie mieć 7,5 km
 • Jednotorowe obiekty drąży maszyna TBM o imieniu Faustyna
 • Dwutorowy jest budowany przez TBM Katarzynę

Podziemna trasa kolejowa w Łodzi będzie mieć 7,5 km, składając się z jednego długiego na 3 km tunelu dwutorowego oraz czterech jednotorowych o łącznej długości 4,5 km. W planie są też trzy podziemne przystanki – Łódź Śródmieście oraz Polesie i Koziny.

Jednotorowe tunele drąży maszyna TBM o imieniu Faustyna z tarczą o średnicy 8,7 m, a dwutorowy TBM Katarzyna (średnica głowicy drążącej wynosi 13 m).

Faustyna właśnie zakończyła budowę drugiego tunelu – na odcinku od przystanku Łódź Koziny do komory wydobywczej przy ul. Skarpowej. Ten obiekt połączy główny tunel ze stacją Łódź Żabieniec.

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Maszyny TBM pracują w taki sposób, że drążąc tunel, jednocześnie układają jego obudowę. W przypadku wydrążonego właśnie obiektu usunięto ponad 41,5 tys. m3 urobku oraz wykorzystano 451 tubingów, czyli elementów, które tworzą pierścienie obudowy tunelu.

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

W kolejnym etapie TBM Faustyna zostanie przeniesiona nad torami linii nr 15 (na odcinku Łódź Kalisk–Łódź Żabieniec) do komory startowej przy ul. Żniwnej, skąd rozpocznie drążenia trzeciego tunelu, w kierunku przystanku Łódź Koziny. Początek prac planowany jest na II połowę lutego 2024 r.

Jednotorowe tunele połączą stacje Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec z dwutorowym tunelem głównym w kierunku Łodzi Fabrycznej.

Tunel średnicowy w Łodzi. A co robi TBM Katarzyna?

Większa z maszyn wydrążyła już odcinek od przystanku Łódź Polesie do bloku postojowego przy ul. Mielczarskiego. Obecnie powstaje ekspertyza, w której określony zostanie zakres robót oraz dodatkowych kosztów na dalszym odcinku przebiegu tunelu w kierunku Łodzi Fabrycznej.

Tunel średnicowy to też przystanki podziemne. Co słychać na ich budowie?

W przypadku przystanku Śródmieście usuwane są kolizje z infrastrukturą podziemną, w dalszym etapie rozpocznie się wykonywanie płyty stropowej pod ulicami. Na Polesiu, po przejściu Katarzyny, prowadzone są prace przygotowawcze do budowy płyty dennej. Na Kozinach kontynuowany jest wykop pod płytę denną i zbrojnie stropu na poziomie -2.

Poza tym przy dworcu Fabrycznym postępuje przebudowa instalacji wodociągowych. Trwają także przygotowania do budowy ścian szczelinowych na potrzeby przyszłej komory dla TBM.

Tunel średnicowy. Łódzka inwestycja w liczbach

 • 7,5 km – łączna długość tunelu średnicowego
 • 3 km – długość odcinka dwutorowego
 • 4,5 km – łączna długość czterech odcinków jednotorowych
 • 13,04 m i 8,76 m – średnice dwóch tarcz maszyn TBM
 • 2260 ton – waga większej maszyny
 • 650 ton – waga mniejszej maszyny
 • 25 m – największa głębokość, na jakiej znajdzie się tunel
 • ponad 1,8 mld zł netto – wartość inwestycji.

Zobacz nasz serwis specjalny Tunel średnicowy w Łodzi

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia