• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Świnoujście: umowa na budowę tunelu. „Przyszedł czas na inżynierów”

Opublikowano: 14-09-2018 (Aktualizacja: 17-09-2018) Źródło: UM Świnoujście, www.inzynieria.com, TVP Info

Podpisano (w poniedziałek, 17 września br.) umowę na budowę tunelu w Świnoujściu, łączącego wyspy Uznam i Wolin. Tuż przed złożeniem podpisów, obecny w Świnoujściu Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, powiedział, że „politycy zrobili to, co do nich należało, (..) przyszedł czas na inżynierów, wykonawców, na tych, którzy biorą sprawy w swoje ręce”.


Tunel w Świnoujściu – umowa podpisana. Źródło: Twitter/GDDKiA Tunel w Świnoujściu – umowa podpisana. Źródło: Twitter/GDDKiA

Chwilę wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że nawet gdyby Unia Europejska nie zdecydowała się dofinansować budowy, tunel w Świnoujściu i tak by powstał, bo „cały czas mieliśmy i mamy zabezpieczone środki z budżetu państwa”.

Tunel w Świnoujściu zaprojektuje i zbuduje konsorcjum firm: Porr S.A. (lider), Porr Bau GmbH (Austria), Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhüt AS (Turcja) oraz Energopol Szczecin S.A. Koszt budowy to 793 mln zł. 85% z tej kwoty to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, a wkład własny zapewnia Miasto Świnoujście. Jako inżynieria kontraktu wybrano z kolei konsorcjum: Sweco Consulting (lider), Sweco GmbH (Niemcy) oraz Lafrentz Polska. W tym przypadku chodzi o 21,6 mln zł. W poniedziałek podpisane obie te umowy.


Tunel pod cieśniną Świną ma mieć 1,4 km długości. Połączy wyspy Uznam i Wolin, między którymi obecnie podróżować można tylko korzystając z przeprawy promowej. „To setki, tysiące ludzi, którzy każdego dnia muszą przeprawić się na drugą stronę” – mówiła w minionym roku Barbara Michalska, I zastępca prezydenta Świnoujścia.

Tunel w Świnoujściu – plan szczegółowy. Źródło: GDDKiA Tunel w Świnoujściu – plan szczegółowy. Źródło: GDDKiA

Tunel skomunikuje też lewobrzeże Świnoujścia z drogą ekspresową S3. Cały odcinek drogi, wraz z dojazdami i właśnie tunelem, będzie mieć 3,2 km.


Pierwotnie budować tunel miało konsorcjum z firmą Astaldi na czele, którego zaproponowało nieco ponad 727 mln zł. Ostatecznie zrezygnowało jednak z tego zadania tuż przed planowaną uroczystością podpisania umowy. Decyzję argumentowano faktem, że między złożeniem oferty a parafowaniem kontraktu minęłyby dwa lata, a w tym czasie w znacznym stopniu zmieniła się sytuacja na rynku budowlanym, m.in. podrożały materiały budowlane. Pod koniec sierpnia prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz poinformował, że na konto miasta wpłynęło 10 mln zł wadium, które konsorcjum firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A. wpłaciło, przystępując do przetargu.


W efekcie nowym wykonawcą tunelu w Świnoujściu wybrano wspomniane na wstępie konsorcjum firm, które złożyło drugą najkorzystniejszą ofertę.

Tunel w Świnoujściu – trasa. Źródło: GDDKiA Tunel w Świnoujściu – trasa. Źródło: GDDKiA

Budowa ma potrwać cztery lata. Dlaczego zdecydowano się na tunel, a nie most? „Właśnie o to pyta przeciętny mieszkaniec: dlaczego nie most, przecież tyle ich buduje się w Polsce, mamy tylu fachowców. A co się okazuje? To musiałby być najwyższy most w Europie, a przy takim ułożeniu to pewnie i na świecie, bo mamy połączenie portów w Świnoujściu i w Szczecinie. I o tym często wszyscy zapominali” – tłumaczyła Barbara Michalska.

Tunel w Świnoujściu. Wiz.: GDDKiA Tunel w Świnoujściu. Wiz.: GDDKiA

Tunel w Świnoujściu wydrążony zostanie z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica wewnętrzna obiektu wyniesie 12 m, a zewnętrzna – 13 m. W środku zaplanowano jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy, a poniżej jezdni tunel ewakuacyjny. Będzie pięć wyjść ewakuacyjnych. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), „planowane przejście zagłębionego tunelu poniżej dna cieśniny zaprojektowano na głębokości od około -23,5 do około -25,0 m p.p.m. licząc od góry konstrukcji, co daje od około 8,5 m do około 9,4 m grubości przekrycia”.

Świnoujście na mapie woj. zachodniopomorskiego. Źródło: GDDKiA Świnoujście na mapie woj. zachodniopomorskiego. Źródło: GDDKiA

Tunel w Świnoujściu powinien być gotowy za cztery lata. „Jako podmiot prowadzący realizację tej inwestycji będziemy dokładać wszelkich starań, aby budowa tunelu zakończyła się w terminie umownym z zapewnieniem odpowiedniej jakości robót, tak aby przez kolejne dziesięciolecia stała przeprawa służyła mieszkańcom Świnoujścia i wszystkim odwiedzającym miasto” – mówi Łukasz Lendner, dyrektor oddziału GDDKiA w Szczecinie.

Tunel w Świnoujściu – plan orientacyjny. Źródło: GDDKiA Tunel w Świnoujściu – plan orientacyjny. Źródło: GDDKiA

Będzie to drugi podwodny tunel drogowy w naszym kraju. W 2016 r. tego typu przeprawę udostępniono pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Warto też wspomnieć, że w najbliższych latach w Polsce realizowanych będzie wiele inwestycji tunelowych. GDDKiA ma w planach budowę 17 tego typu obiektów.

Planowane tunele w Polsce – mapa. Źródło: inzynieria.com Planowane tunele w Polsce – mapa. Źródło: inzynieria.com

Z okazji podpisania umowy, w Świnoujściu zaplanowano festyn. „Podpisanie umowy na budowę tunelu to wyjątkowe, historyczne wydarzenie dla naszego miasta, dla nas świnoujścian. Czekaliśmy na to tyle lat. Zapraszam w poniedziałek na plac Wolności. Uczcijmy wspólnie ten dzień, to wydarzenie. Bądźmy razem" – zapraszał Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Budowa tunelu w Świnoujściu – harmonogram realizacji inwestycji

Zgodnie z planem, w połowie lipca 2019 r. ma być gotowy projekt budowlany tunelu w Świnoujściu, wtedy też złożony zostanie wniosek o wydanie decyzji ZRID. Ta decyzja powinna zostać uzyskana w połowie grudnia tego samego roku, co będzie oznaczać początek drążenia tunelu. Wszystko ma być gotowe 17 września 2022 r. 

Przeczytaj także: Dlaczego w Świnoujściu powstanie tunel, a nie most?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!