Choć drążenie jeszcze się nie rozpoczęło, widać już pierwsze fragmenty tunelu w Świnoujściu: trwa usuwanie urobku z wnętrza komory startowej maszyny TBM, prowadzone są też prace w części dojazdowej do obiektu pod cieśniną Świną.
Fot. GDDKiA
Do budowy tunelu w Świnoujściu, łączącego wyspy Uznam i Wolin, posłużą trzy metody. Fragment o długości 475 m zaprojektowano w murach oporowych, do budowy 295 m użyta będzie technika odkrywkowa, a główna część, o długości 1480 m, wydrążona zostanie przez TBM (13,5 m średnicy tarczy). Obiekt umożliwi bezkolizyjny przejazd między wyspami Uznam i Wolin.
Fot. GDDKiA
Obecnie TBM płynie z Chin do Polski. Do Świnoujścia dotrze poprzez Północną Drogę Morską, czyli sezonowy, najkrótszy szlak żeglugowy łączący europejską część Rosji z Syberią i Dalekim Wschodem. Statek z maszyną na pokładzie wpłynął już na morze Karskie.
Timelapse - usuwanie urobku z komory startowej maszyny drążącej #tunelŚwinoujście pic.twitter.com/lOWYx0y2HX
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, drążenie po stronie wyspy Uznam rozpocznie się w marcu 2021 r., a do szybu końcowego na wyspie Wolin TBM dotrze po około pięciu miesiącach. Będzie to jednorurowy tunel z jezdnią z dwoma pasami. Wszystko ma być gotowe we wrześniu 2022 r.
Przeczytaj także: Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce już po remoncie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.