W listopadzie doszło do otwarcia ofert w przetargu na obsługę i utrzymanie tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7. Propozycje wpłynęły trzy. Teraz, 23 stycznia, poinformowano o wyborze najkorzystniejszej.
Tunel w ciągu zakopianki. Fot. GDDKiA
Tunel pod Małym Luboniem powstał jako element odcinka Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7, na górskiej części nazywanej zakopianką. Drążony był metodą ADECO RS, w ramach której stosuje się m.in. młoty hydrauliczne na koparkach, dziobaki, wiertła, głowice skrawające czy, w razie potrzeby, materiały wybuchowe.
Obiekt otwarto 12 listopada 2022 r. Ma dwie nawy o długości 2,06 km każda. W obu znajdują się po dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Między nitkami jest 10 przejść ewakuacyjnych. Wewnątrz obiektu jest też przejazd awaryjny dla służb ratunkowych. Poza tym w tunelu naprzemiennie (co 86,25 m) rozmieszczono punkty alarmowe, a co około 172 m zabudowano wnęki hydrantowe. Podziemną przeprawę wyposażono w skomplikowany system bezpieczeństwa, a nad funkcjonowaniem tunelu czuwa zlokalizowane na węźle Skomielna centrum zarządzania (ściana wizyjna, centrala PPOŻ, stacja operatorska łączności alarmowej, stacje mikrofonowe, panele sterowania wentylacją w trybie pożarowym, rozdzielnia zasilania). Centrum Zarządzania Tunelem pracuje całodobowo.
Zakopianka. Tunel pełny różnych systemów:
- zasilania elektroenergetycznego podstawowego i awaryjnego,
- oświetlenia,
- wentylacji,
- pomiaru CO, NO i widoczności,
- detekcji i sygnalizacji pożaru,
- łączności alarmowej i technicznej,
- łączności radiowej,
- nagłośnienia,
- sterowania i zarządzania,
- wyposażenia komunikacyjnego,
- monitoringu wizyjnego i detekcji,
- kontroli dostępu,
- zapobiegania gołoledzi.
W ogłoszonym we wrześniu 2024 r. przetargu na utrzymanie systemów bezpieczeństwa i urządzeń obsługi tunelu wraz z przynależną infrastrukturą i obsługą centrum zarządzania wpłynęły trzy oferty:
- Wasko – 20,6 mln zł
- Voltar – 23,2 mln zł
- Urkom – 26 mln zł.
GDDKiA na sfinansowanie zamówienia przygotowała 32 mln zł. W trakcie analizy złożonych propozycji kryterium ceny miało wagę 60 punktów, a pozostałe po 20 punktów stanowiły doświadczenie zawodowe zespołu serwisantów oraz doświadczenie zawodowe koordynatora CZT. Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy Wasko, która otrzymała 100 punktów. Termin realizacji zadania to 36 miesięcy.
Zobacz także: Zakopianka. Stara część przesunięta, otwarcie węzła
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.