Podpisano umowę na wyposażenie tunelu drogowego budowanego w ciągu tzw. Zakopianki. Obiekt powstaje w ramach budowy drogi ekspresowej S7 Kraków–Rabka-Zdrój na odcinku Naprawa–Skomielna Biała. Jego długość to 2,06 km, co uczyni go jednym z najdłuższych tuneli drogowych w Polsce. Instalacją urządzeń bezpieczeństwa w tunelu zajmie się konsorcjum z firmą Wasko na czele.
Drążenie tunelu na Zakopiance. Fot. s7-lubien-rabka.pl
Kontrakt na montaż systemu bezpieczeństwa z firmą Astaldi – wykonawcą odcinka „ekspresówki” wraz z tunelem – podpisało konsorcjum firm w składzie: Wasko (lider) i Voltar System (partner). W ramach umowy w tunelu zainstalowane zostaną: oświetlenie, układ sterowania, wentylacja, radio i konstrukcja wieżowa, monitoring wizyjny, wideodetekcja, łączność alarmowa i teletechniczna, instalacja nagłośnienia, wyposażenie komunikacyjne oraz urządzenia detekcji i sygnalizacji pożaru.
Na wykonanie wszystkich prac konsorcjum ma czas do 28 grudnia 2020 r.
Tunel Zakopianka jest drążony od początku marca 2017 r. Aktualnie wykonawca jest na półmetku prac – drążone są oba tunele i z obu stron. Od strony portalu północnego wydrążono już po około 1 km obiektu, natomiast od portalu południowego w jednej nitce tunelu gotowych jest blisko 200 m. Drążenie potrwa do końca 2019 r., natomiast cały obiekt ma być gotowy w 2020 r.
Droga ekspresowa, w ciągu której powstaje tunel, będzie miała 3 km długości. W ramach tej samej inwestycji powstają także dwa inne odcinki S7 – Lubień–Naprawa (7,6 km) oraz Skomielna Biała–Chabówka (6,1 km). W ciągu drogi, oprócz tunelu, powstaną także wiadukty drogowe oraz przeprawy mostowe przez potok Krzywański. W sumie powstanie 17 km nowej drogi. Wartość inwestycji to blisko 2,5 mld zł.
Więcej informacji na temat budowy tunelu Zakopianka znajdziesz w naszym temacie specjalnym.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.