Mimo podpisanego dwa miesiące temu aneksu, 30 czerwca nie zakończą się roboty na budowie tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7 w Małopolsce.
Zakopianka. Budowa tunelu jeszcze potrawa. Fot. GDDKiA
- Termin oddania tunelu już przekładano
- Więcej pracy jest przed portalem południowym
- Do budowy tunelu w ciągu zakopianki po raz pierwszy w Polsce zastosowano metodę ADECO RS
Tunel jest głównym elementem długiego na 3 km fragmentu Naprawa–Skomielna Biała. Podziemny obiekt w ciągu tzw. zakopianki ma 2,06 km długości. W październiku 2019 r. przebito prawą, a w kwietniu 2020 r. lewą nitkę. Na początku maja 2022 r. termin zakończenia robót – tunel powinien być gotowy w lutym – przesunięto na koniec czerwca. Czas w zasadzie już się skończył, a ciągle jest sporo do zrobienia.
Zakopianka. Wykonawca tunelu mobilizuje siły
Iwona Mikrut, rzecznik krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w rozmowie z „Gazetą Krakowską” przyznała, że prace na odcinku S7 Naprawa–Skomielna Biała nie zakończą się 30 czerwca. Stwierdziła, że końca dobiega wyposażanie tunelu w urządzenia techniczne. Ponadto w prawej nitce jest już położona górna warstwa nawierzchni bitumicznej i trwa sprzątanie, a w lewej odbywa się układanie nawierzchni (potrwa do lipca). Nie zakończyły się jeszcze roboty przed portalami. Więcej pracy jest przed portalem południowym. Wykonawca, według naszych informacji, mobilizuje siły, by nadrobić opóźnienia – powiedziała.
Zakopianka. Prawa nitka tunelu. Fot. GDDKiA
Odebrano już przebudowane sieci na zewnątrz tunelu, a wnioski o kolejne odbiory będą składane etapowo – najpierw te dotyczące budynków technicznych. Na II połowę sierpnia zaplanowano ćwiczenia strażaków. Oddanie tunelu do ruchu przewidywane jest po dokonaniu wszystkich odbiorów, co może potrwać nawet trzy miesiące. Przewidujemy, że tunel zostanie oddany do ruchu w IV kwartale 2022 r. – wyjaśniła Iwona Mikrut.
Budowa tunelu z opóźnieniami
Przed podpisaniem w maju br. aneksu wykonawca, firma Astaldi, tłumaczył, że opóźnienie wynika z długiej zimy 2020/2021 i zachorowania dużej części pracowników na COVID-19. Nie był to pierwszy raz, kiedy przedłużono czas budowy tunelu. Wcześniej powodem było wystąpienie osuwiska w Skomielnej Białej, które spowodowało opóźnienie drążenie lewej nitki od strony południowej.
Do drążenia tunelu w ciągu zakopianki wykorzystano, po raz pierwszy w Polsce, metodę ADECO RS. W taki sposób powstało 1920 m prawej i 1922,5 m lewej nawy (pozostałe części zaprojektowano w wykopie). Pracowano w oparciu o formułę prawną, która polega na zastosowaniu technologii górniczej w budownictwie lądowym, a plac budowy tunelu był zakładem górniczym. Późniejsze roboty, np. wykończeniowe, podlegały prawu budowlanemu.
Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.