Tunel pod Luboniem Małym, w ciągu odcinka Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7, otwarto w listopadzie 2022 r., ale nie oznaczało to zakończenia robót. 30 listopada 2023 r. końca dobiegły prace związane z oblicowaniem, montażem elementów konstrukcji na murze oporowym przy portalu południowym w Skomielnej. Co jeszcze trzeba wykonać, by inwestycja mogła całkowicie zostać uznana za zamkniętą?
Zakopianka: portal tunelu w Naprawie. Fot. GDDKiA
Jak tłumaczy nam Kacper Michna, specjalista ds. komunikacji społecznej w krakowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawca złożył do nadzoru budowlanego ostatnie już wnioski zgłaszające wykonanie robót, w zakresie m.in.:
- odbudowy w nowej lokalizacji domu pisarza Jalu Kurka
- budowy dróg serwisowych przy portalu południowym i północnym
- przebudowy skrzyżowania z drogą powiatową 1686K pod wiaduktem.
Wykonawca kompletuje pełną dokumentację powykonawczą i technologiczną, którą przedstawi do weryfikacji nadzoru inwestorskiego. To bardzo obszerny materiał z uwagi na zakres robót oraz dużą liczbę wprowadzonych systemów i urządzeń – wyjaśnia Kacper Michna.
Zakopianka. Jak budowano tunel?
Drążenie tunelu w ciągu tzw. zakopianki rozpoczęło się 6 marca 2017 r. Początkowo pracowano jedynie od strony portalu północnego w Naprawie, a drążyć od strony południowej w Skomielnej Białej zaczęto w październiku. Tunel powstał w geologicznych oraz hydrologicznych warunkach fliszu karpackiego, czyli naprzemianlegle ułożonych warstw skał osadowych.
Liczący 2 km dwunawowy podziemny obiekt to główny element długiego na 3 km fragmentu Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7. Do drążenia wykorzystano, po raz pierwszy w Polsce, metodę ADECO RS (1920 m prawej i 1922,5 m lewej nitki; pozostałe części wykonano w wykopie). To obecnie najdłuższy pozamiejski tego typu obiekt w Polsce.
Zakopianka. Budowa tunelu w liczbach
- Długość jednej nawy – 2058 m
- Liczba naw – 2
- Wysokość – 4,7 m
- Szerokość użytkowa – 14,9 m
- Ilość zużytych materiałów wybuchowych – 180 ton
- Ilość urobku skalnego – 600 tys. m3
- Ilość wykorzystanego betonu – 190 tys. m3
- Ilość zużytej stali – 48 tys. ton.
Wszystkiego o budowie tego tunelu dowiesz się z naszego serwisu specjalnego TUNEL ZAKOPIANKA
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.