Trwają regionalne konsultacje rządowej „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Jej nadrzędnym celem jest stworzenie w kraju do 2023 r. spójnej sieci połączeń drogowych, szybszej i bezpiecznej kolei oraz opracowanie zasad funkcjonowania wspólnego biletu na połączenia kolejowe. Dodatkowo działania ujęte w strategii mają na celu stworzenie łatwiejszego dostępu do portów od strony lądu i morza, modernizację śródlądowych dróg wodnych ze szczególnym uwzględnieniem Odry, a także przyjaznej i ekologicznej komunikacji w miastach.

Konsultacje w woj. zachodniopomorskim

Podczas konsultacji „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, które odbyły się w Szczecinie, wśród priorytetów inwestycyjnych regionu wymieniona została budowa tunelu w Świnoujściu, która ma usprawnić połączenie miasta z resztą kraju.

Tunel w Świnoujściu: na jakim etapie prace

W przetargu ogłoszonym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) na budowę tunelu wpłynęło 14 ofert. W chwili obecnej trwa ich weryfikacja. Zgodnie z planami, które podczas II Konferencji "Budownictwo Podziemne", przedstawiła Barbara Michalska, I zastępca prezydenta miasta Świnoujście, tunel zostanie poprowadzony terenami przemysłowymi – będzie zaczynał się i kończył na m.in. na obszarze stoczni, portu oraz oczyszczalni ścieków. Obiekt ma mieć długość 1,44 km. Na trasie znajdzie się pięć wyjść ewakuacyjnych (co 500 i 380 m) oraz dwa pasy ruchu (po jednym w każdym kierunku). Do jego drążenia posłuży maszyna TBM o średnicy tarczy skrawającej wynoszącej 13 m. 

Czytaj także: "Czy budowa tunelu w Świnoujściu jest opłacalna ekonomicznie?" 

Zobacz pełną relację z  II Konferencji "Budownictwo Podziemne"