Budowa tunelu Gottharda, którego realizacja zakończyła się w czerwcu br., była jednym z największych przedsięwzięć kolejowych zrealizowanych nie tylko w Europie, ale także na świecie w ostatnich latach. Niezwykle wymagające było nie tylko samo drążenie tunelu, które trwało 17 lat, ale także jego wyposażanie. Aby zagwarantować długoletnią trwałość obiektu, którym każdego dnia może przejeżdżać nawet 260 pociągów towarowych i 65 osobowych, materiały wykorzystanie podczas jego realizacji musiały spełniać określone warunki projektowe. Warunkiem inwestora realizującego budowę tunelu Gottharda była 100-letnia trwałość obiektu, bez konieczności przeprowadzania znaczących prac remontowych w tym okresie, co oznacza de facto 100-letnią trwałość betonu oraz systemu hydroizolacji – tłumaczył Michał Witkowski z firmy Sika Poland sp. z o.o., podczas II Konferencji „Budownictwo Podziemne”, przedstawiając wkład firmy Sika w realizację projektu.

Skalę przedsięwzięcia, z jaką musiały zmierzyć się firmy wykonawcze, a także dostawcy materiałów i technologii, obrazują dane zgromadzone przez inwestora. Jak się okazuje, budowa tunelu wiązała się z koniecznością rozdrobnienia i usunięcia aż ponad 28 mln ton skał. Objętość urobku wyniosła więc około 15 mln m3. Warto dodać, że około 25% wydobytych skał zostało odpowiednio przygotowanych i ponownie użytych jako kruszywo do produkcji wysokiej jakości betonów – mówił Michał Witkowski.

Beton w tunelu Gottharda

W procesie wyposażania tunelu wydrążonego w 85% z zastosowaniem maszyn TBM, wykorzystano system betonu natryskowego. Podczas realizacji tego etapu prac zużyto m.in. 20 tys. ton domieszek chemicznych firmy Sika. Posłużyły one do wyprodukowania 2 mln m3 betonu.

Bardzo dużym wyzwaniem, które wiązało się z budową tunelu Gottharda były także działania mające na celu zabezpieczenie obiektu przed wodą i wilgocią. W tunelu wykorzystano membrany hydroizolacyjne oraz systemy uszczelniające na ponad 3 mln m2 powierzchni wymagających izolacji przed wodą i wilgocią.

Tunel Gottharda

Tunel bazowy Gottharda ma 57,09 km długości. W najgłębszym miejscu znajduje się 2300 m pod powierzchnią ziemi. Jest to najdłuższy na świecie kolejowy tunel. Wcześniej na pozycji nr 1 znajdowała się oddana w 1988 r. podmorska przeprawa łącząca japońskie wyspy Honsiu i Hokkaido (53,8 km). Kolejne miejsce zajmuje tunel pod kanałem La Manche (50,4 km) otwarty w 1994 r.

Regularne kursy pociągów z pasażerami rozpoczną się w grudniu br., kiedy zakończą się wszystkie testy techniczne i odbiory. Dziennie tunelem będzie mogło przejechać do 260 pociągów towarowych i do 65 pociągów pasażerskich. Dozwolona prędkość pojazdów pasażerskich to 250 km/godz., a towarowych – 160 km/godz.

Więcej o szwajcarskim tunelu