• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Polsce powstanie 20 tuneli kolejowych

Opublikowano: 19-01-2018 Źródło: inzynieria.com

Blisko 26 km nowych tuneli planuje wybudować spółka PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK). Najwięcej, bo aż 13 obiektów, powstanie w Małopolsce. Usprawnią one przejazd pociągów na trasie kolejowej Podłęże–Piekiełko. Ale największa inwestycja tunelowa zostanie zrealizowana w Łodzi. Powstanie tam tunel średnicowy, który po oddaniu do użytku będzie najdłuższym liniowym tunelem kolejowym w Polsce.


Najwięcej tuneli kolejowych powstanie w Małopolsce. Fot. SvedOliver / Shutterstock Najwięcej tuneli kolejowych powstanie w Małopolsce. Fot. SvedOliver / Shutterstock

Tunel w Łodzi

Najbliżej realizacji jest łódzki tunel średnicowy. W sumie trasa prowadzona tunelem będzie mieć 7,5 km długości. Połączy ona niedawno oddany do użytku dworzec Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Żabieńcem. Nowa trasa będzie prowadzić przez skrzyżowanie ul. Zachodniej i Zielonej w kierunku Manufaktury i al. Włókniarzy. Stamtąd czterema nitkami pociągi wyjadą na powierzchnię na zachód od centrum miasta. Cały podziemny obiekt utworzą: tunel dwutorowy o długości około 3 km oraz cztery tunele jednotorowe o łącznej długości około 4,5 km.

Tunel średnicowy będzie budowany z wykorzystaniem trzech metod. Odkrywkowo zostanie zbudowane około 4,2 km tuneli. Metoda górnicza posłuży do budowy około 0,3 km podziemnej trasy, a do drążenia około 3-kilometrowego odcinka wykorzystana zostanie maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine).

Spółka PKP PLK pod koniec grudnia ub.r. podpisała umowę z wybranym we wrześniu, w drodze przetargu, wykonawcą. Konsorcjum firm Energopol Szczecin oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego będzie pracować w formule „projektuj i buduj”. Inwestycja powinna być zrealizowana do końca 2021 r.


Łódzkie przedsięwzięcie jest kolejnym – po budowie tunelu kolejowego na odcinku Łódź Widzew–Łódź Fabryczna wraz z nowym dworcem kolejowym na stacji Łódź Fabryczna – etapem udrażniania Łódzkiego Węzła Kolejowego.

Po wybudowaniu tunelu czas przejazdu pociągiem przez centrum miasta na osiedla będzie nieosiągalny dla innych środków transportu. W efekcie znacznie ułatwimy mieszkańcom podróże w mieście i kraju – mówił podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Linia Podłęże–Piekiełko

Tunele małopolskie powstaną z kolei w ramach budowy linii kolejowej pomiędzy Podłężem (powiat wielicki) a Piekiełkiem (powiat limanowski). W ramach tego projektu założono nie tylko zaprojektowanie nowych odcinków linii kolejowej, ale także modernizację istniejącej trasy Chabówka–Nowy Sącz. Przebieg linii nr 104 zostanie znacząco skorygowany, a w jej ciągu powstaną m.in. ponad 1-kilometrowa estakada nad rzeką Łososina i DW 965 w Limanowej i dwa obiekty tunelowe o łącznej długości 5,76 km.


Budowa nowych torów na trasie Podłęże–Piekiełko wiąże się z budową 11 tuneli na linii jedno- i dwutorowej. Ich łączna długość to blisko 12 km. Obiekty powstaną w miejscowościach: Góra Św. Jana, Kasina Wielka, Skrzydlna, Stróża, Suchoraba i Wilkowisko – tu też zbudowany zostanie najdłuższy, bo około 4-kilometrowy tunel (pozostałe będą miały po około 1 km długości).

Na obecnym etapie nie można jeszcze wskazać, przy użyciu jakich technologii będą realizowane roboty tunelowe. Ostateczna decyzja o wyborze sposobu drążenia tuneli dla każdego z nich zostanie podjęta na etapie prac projektowych – mówiła w grudniu Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK, dodając, że długości mogą jeszcze ulec zmianom.

Cała inwestycja (zarówno modernizacja, jak i budowa nowych torów i tuneli) czeka wciąż na wykonawcę. Wkrótce mają zostać otwarte oferty złożone w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej.

Fot. inzynieria.com Fot. inzynieria.com

Nowe tunele na północy kraju

Zdecydowanie krótsze tunele planowane są w województwach kujawsko-pomorskim i pomorskim. W miejscowości Maksymilianowo, około 15 km na północ od Bydgoszczy, powstać ma około 110-metrowy tunel kolejowy, wewnątrz którego mają się znaleźć dwa tory. Jednotorowy obiekt tunelowy o długości około 220 m w miejscowości Górki pod Tczewiem powstanie na skrzyżowaniu linii kolejowych nr 131 i 729.

Projekty tuneli w północnej Polsce są aktualnie na etapie studium wykonalności.


Ile czynnych tuneli kolejowych jest aktualnie w Polsce?

PKP PLK na zarządzanych liniach kolejowych utrzymują aktualnie 27 tuneli. Ich długość eksploatacyjna to łącznie 26 976 m. Jeśli chodzi o obiekty pozamiejskie, w rankingu przoduje tunel, znajdujący się w km 48.792 linii kolejowej nr 286 Kłodzko–Wałbrzych. Jego długość wynosi 1603 m. Gdy jednak uwzględnimy wszystkie tunele kolejowe w Polsce, a więc także te znajdujące się w miastach, pierwsze miejsce należy się bezwzględnie obiektowi łódzkiemu.

Najdłuższy tunel liniowy eksploatowany jest w Łodzi na linii kolejowej nr 17 Łódź Fabryczna–Koluszki. Jego długość wynosi 1721 m – potwierdza Karol Jakubowski z zespołu prasowego spółki, przypominając, że wkrótce zostanie on „zdetronizowany” za sprawą łódzkiego tunelu średnicowego.

W czołówce najdłuższych tuneli znajduje się warszawska linia średnicowa. Wprawdzie całkowita długość tunelu to 2310 m, jednak składa się on z dwóch wlotów przedzielonych podziemną stacją. Właściwa część, liczona od stacji Warszawa Powiśle do stacji Warszawa Śródmieście, wynosi 1175 m. Z kolei najkrótszy tunel liniowy znajduje się w 127.625 km linii kolejowej nr 108 Nowy Zagórz–Krościenko [przebiega ona przez granice województw podkarpackiego i małopolskiego – przyp. red.]. Jego długość eksploatacyjna wynosi zaledwie 50,5 m – dodaje.

* Stan na koniec 2017 r.

Tekst został opracowany na podstawie danych pozyskanych od PKP PLK.

Zapraszamy na konferencję, podczas której będziemy rozmawiac m.in. o budowie tuneli kolejowych. Więcej informacji na temat wydarzenia tutaj.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!