Zmechanizowane technologie budowy tuneli kolejowych i drogowych to najlepsze rozwiązanie w przypadku realizacji skomplikowanych warunkach hydrogeologicznych, jak twierdzi Dymitr Petrow-Ganew z firmy Herrenknecht AG. Na poparcie swojej tezy podaje m.in. takie projekty tunelowe, jak najdłuższy tunel kolejowy w Europie (Zurych–Mediolan), tunel w Stambule (wydrążono tam 3,34 km tunelu w ciągu 16 miesięcy) czy Tuen Mun–Chek Lap Kok Link w Hongkongu (w ramach przeprawy Hongkong–Zhuhai–Makao) – gdzie pracowała największa na świecie głowica TBM (ang. Tunnel Boring Machine), o przekroju tarczy 17,63 m.
Zmechanizowane technologie budowy tuneli kolejowych i drogowych. Fot. Quality Studio
Wyzwania nowoczesnego tunelowania
Według Petrowa-Ganewa są nimi coraz większe średnice tunelowania (idziemy w kierunku 19- i 20-metrowych średnic – mówił) oraz coraz większe długości drążonych tuneli. Trudności przysparzają też skomplikowane warunki geologiczne czy wysokie ciśnienie wód gruntowych lub niskie przykrycie (w miastach).
Niezwykle rozwinęły się tarcze EPB (ang. Earth Pressure Balance): w latach 90. miały średnicę zaledwie 6 m, na początku drugiego tysiąclecia było to 10 m, natomiast teraz dochodzą już do 15,5 m. Z tarcz Mixshield największa ma średnicę 17,6 m (w 1985 r. tego typu tarcze mierzyły 5,95 m).
Do tej pory było tak, że tarcze dzieliliśmy na te do drążenia gruntów zwięzłych (EPB) i luźnych, nawodnionych (Mixshield), ale coraz częściej stosujemy tarcze wielofunkcyjne (Multi-Mode). Szczególnie na dłuższych odcinkach, gdzie warunki geologiczne są różnorodne – wyjaśnił przedstawiciel firmy Herrenknecht AG.
Jakie są zalety zmechanizowanej budowy tuneli w stosunku do budowy tradycyjnej?
- mniejsze wpływy dynamiczne na otaczające zabudowania i środowisko naturalne,
- znacznie większa szybkość drążenia tunelu,
- mniejsza liczba pracowników, bardzo wysokie bezpieczeństwo pracy,
- mniejsza emisja hałasu i zanieczyszczeń w tunelu i na zewnątrz,
- bardziej precyzyjne oszacowanie harmonogramu prac,
- większe bezpieczeństwo oszacowania pełnych kosztów budowy.
Kiedy warto wykorzystać zmechanizowane technologie budowy tuneli? Dymitr Petrow-Ganew posłużył się konkretnymi przykładami, by odpowiedzieć na to pytanie.
Tarcze TBM, jak zauważył, można wykorzystać w bardzo różnych warunkach geologicznych. Maszyny niemieckiego producenta posłużyły zarówno do drążenia tunelu pod portem w Miami (USA), jak i do budowy tuneli kolejowych w Londynie (Wielka Brytania) i w Stuttgarcie (Niemcy), do tunelowania pod historycznym budynkiem stacji kolejowej w Antwerpii (Belgia). Ekspert wymienił też dwie inwestycje realizowane w Polsce: tunel pod Martwą Wisłą i metro w Warszawie.
Swoją prezentację Petrow-Ganew przedstawił uczestnikom III Konferencji Budownictwo Podziemne, zorganizowanej przez Wydawnictwo INŻYNIERIA.
Przeczytaj także: III Konferencja Budownictwo Podziemne – relacja
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.