Wprawdzie pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu nie rozpoczęła się jeszcze budowa tunelu drogowego, ale przedstawicieli branży budowlanej już nurtuje pytanie, czy władze miasta mają w planach budowę drugiej nitki obiektu. Na temat ewentualnej rozbudowy tunelu pod cieśniną Świną podczas III Konferencji Budownictwo Podziemne, która odbyła się w Warszawie w dniach 11–12 kwietnia br., mówiła Barbara Michalska, I Zastępca Prezydenta Świnoujścia.
Czy w Świnoujściu powstanie druga nitka tunelu? Fot. ArtisticPhoto / Shutterstock
W 2022 r. w Świnoujściu do użytku oddany ma być tunel drogowy o długości 1,44 km długości i średnicy zewnętrznej 13 m. Powstanie on w ciągu drogi krajowej nr 93 i połączy lewą część miasta z drogą ekspresową S3, pozwalając swobodnie komunikować się pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Obiekt ma być drążony z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). W projekcie inwestycji zaplanowano jedną nitkę tunelu.
Podczas panelu dyskusyjnego Konferencji Budownictwo Podziemne Barbara Michalska została zapytana, czy inwestor (jest nim urząd miasta, a w jego zastępstwie występuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – GDDKiA) planuje w przyszłości wybudować drugą nitkę tunelu. Pytanie to odnosiło się m.in. do kwestii zapewnienia bezpieczeństwa i drogi ewakuacji w przypadku zagrożenia na drodze.
Miasto chciałoby dwie nitki, ale to są ogromne koszty – przyznała Michalska. Na zaprojektowanie drugiej nitki nie było ani politycznej, ani społecznej szansy. Ale w planach zagospodarowania przestrzennego miasta jest możliwość budowania drugiej nitki. W koncepcji programowej korytarze też są dwunitkowe. Zakładamy, że obok tej nitki będzie można w przyszłości budować drugą. Na razie sytuacje awaryjne będą nam rozładowywać promy – dodała, przypominając, że obsługa promowa, która na ten moment jest jedynym środkiem transportu między wyspami, pozostanie cały czas utrzymana.
Realizacja świnoujskiego projektu jest na razie na etapie postępowania przetargowego. W ostatnich dniach GDDKiA ogłosiła, że po ponownym rozpatrzeniu ofert (było to konieczne z uwagi na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej) inwestor za najkorzystniejszą wybrał propozycję konsorcjum firm Astaldi S.p.A. oraz Ghella S.p.A. Włosi zostali wybrani także za pierwszym razem, jednak od decyzji inwestora inni oferenci złożyli odwołania. Władze Świnoujścia cały proces próbują zakończyć już od listopada ub.r.
Dziś w środowisku inżynierskim władzę mają prawnicy, nie inżynierowie, więc próbujemy nie utonąć, płyniemy z tym nurtem prawnym – komentowała w Warszawie Barbara Michalska.
Więcej informacji na temat budowy tunelu drogowego pod cieśniną Świną znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.
Przeczytaj także: III Konferencja Budownictwo Podziemne – relacja
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.