Realizacja projektu „Trasa Łagiewnicka w Krakowie” rozpoczęła się w lutym br., ale prace związane z budową tuneli wykonawca ma wciąż przed sobą. Wszystko za sprawą trwającej procedury ponownej oceny oddziaływania planowanych robót na środowisko. Kiedy zapadną prawomocne decyzje umożliwiające rozpoczęcie prac i jak budowa tuneli w ramach Trasy Łagiewnickiej wpłynie na życie mieszkańców okolicznych osiedli?
W ciągu Trasy Łagiewnickiej w Krakowie powstanie wkrótce sześć tuneli, w tym jeden tunel tramwajowo-drogowy. Fot. hxdyl / Shutterstock
Kiedy ruszy budowa tuneli Trasy Łagiewnickiej?
Przełom czerwca i lipca 2018 r. – to przewidywany termin uzyskania pozwoleń na realizację etapów II, III i IV inwestycji, w ramach których powstać mają trzy z sześciu planowanych tuneli, w tym ten najdłuższy, drogowo-tramwajowy.
Jak zapowiada Maciej Lorenc, dyrektor kontraktu z ramienia firmy Budimex S.A., która w konsorcjum z Ferrovial Agroman S.A. realizuje tę inwestycję, w pierwszej kolejności wykonywane będą przebudowy i likwidacje sieci uzbrojenia podziemnego terenu. Dodatkowo w okresie letnim przebudowana zostanie pętla tramwajowa Kurdwanów. Wszystko to pozwoli „uwolnić” poszczególne fronty do dalszych robót konstrukcyjnych.
Budowa Trasy Łagiewnickiej – utrudnienia
„Wolności” – przede wszystkim w swobodnej komunikacji – nie doświadczą jednak mieszkańcy okolicznych osiedli. Choć wykonawca zapewnia, że roboty będą realizowane w taki sposób, by wpływ budowy na jej sąsiadów był jak najmniejszy, utrudnień nie da się uniknąć. Latem największe wiązać się będą z wyłączeniem kurdwanowskiej pętli tramwajowej. W miejsce kursującego tą trasą Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do dyspozycji mieszkańców będzie autobusowa komunikacja zastępcza. Oprócz tego kierowcy muszą liczyć się z czasowymi zawężeniami jezdni w ciągu ulic: Kobierzyńskiej, Zakopiańskiej, Herberta i Turowicza.
Z mało atrakcyjnymi pod względem turystycznym widokami spotkają się też odwiedzający tę część Krakowa turyści. Przez tereny łagiewnickiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Centrum Jana Pawła II przeprowadzona będzie trasa najdłuższego tunelu, przez który oprócz samochodów przejeżdżać mają także tramwaje. Wprawdzie, jak precyzuje dyrektor kontraktu, oba obiekty posiadają niezależne dojazdy, niekolidujące z budowaną trasą, a wykonawca pozostaje w kontakcie z przedstawicielami obu instytucji, starając się zminimalizować wpływ prac na ruch turystyczny, swoboda przemieszczania się po rozległym terenie może być ograniczona.
Czy właściciele nieruchomości zlokalizowanych wzdłuż budowanej Trasy Łagiewnickiej również powinni się martwić? Przed rozpoczęciem prac zostanie wykonana inwentaryzacja stanu technicznego budynków, a w projekcie przewidziano wprowadzenie monitoringu nieruchomości znajdujących się w ewentualnych strefach oddziaływania budowy – zapewnia Maciej Lorenc.
Technologia robót w obszarze gęstej zabudowy została wybrana w taki sposób, by ograniczyć konieczność stosowania metod wiertniczych i udarowych.
Pogłębianie ścian tunelu odbywać się będzie przy użyciu głębiarki chwytakowej, niewywołującej drgań gruntu (ściany szczelinowe wykonywane mogą być w bliskim sąsiedztwie istniejących konstrukcji). Pozostały zakres robót (wykonanie stropu, zasypki, warstw nawierzchni) wykonany zostanie w technologiach standardowych, wykorzystywanych powszechnie przy pracach w obszarach zabudowanych. Nie przewiduje się niekorzystnego wpływu drgań na konstrukcje nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie trasy – dodaje dyrektor kontraktu.
Co dzieje się aktualnie na budowie Trasy Łagiewnickiej?
W oczekiwaniu na prawomocne decyzje, umożliwiające rozpoczęcie głównych robót, Budimex i Ferrovial Agroman rozpoczęły już prace w rejonie projektowanej ul. 8 Pułku Ułanów, która ma być włączona w ul. Ruczaj. Ze zwałowiska po byłych zakładach Solvay usuwane są odpady, a na działkach inwestorskich prowadzone są prace porządkowe.
Źródło: Trasa Łagiewnicka
Inwestycja zakłada budowę nowej linii tramwajowej (2,3 km), prowadzącej z pętli Kurdwanów w kierunku tzw. Zakopianki, a także m.in. dwóch mostów, kładki dla pieszych, zintegrowanego przystanku kolejowo-tramwajowo-autobusowego oraz przebudowę koryta rzeki Wilgi. Wszystkie te działania mają jeden cel: odciążenie ruchu w ścisłym centrum miasta, w tym Alei Trzech Wieszczów, przez które każdego dnia przejeżdżają dziesiątki tysięcy kierowców zmierzających w stronę podkrakowskich miejscowości (np. Mogilan czy Libertowa) oraz Myślenic, Wadowic czy Suchej Beskidzkiej.
Budowa tuneli w ramach Trasy Łagiewnickiej
W ciągu Trasy Łagiewnickiej w Krakowie powstanie w sumie siedem obiektów tunelowych, z czego jeden to tunel tramwajowy:
– tunel drogowy TD-01 pod ul. Kobierzyńską i ul. Rostworowskiego (w dalszym przebiegu w również pod ul. Grota-Roweckiego w ramach budowy trasy Pychowickiej) – długość: 385 m,
– tunel drogowy TD-03 pod projektowaną ul. 8 Pułku Ułanów (Nowoobozową) – 22 m,
– tunel drogowy TD-04 między ul. 8 Pułku Ułanów (Nowoobozową) a ul. Zakopiańską – 522 m,
– tunel drogowy TD-07 pod ul. Zakopiańską – 62 m,
– tunel tramwajowy i drogowy TT-09/TD10 pod terenami Centrum Jana Pawła II (osadniki po byłej fabryce Solvay) – 687 m,
– tunel drogowy TD-12 pod skrzyżowaniem ul. Turowicza z ul. Herberta – 209 m.
Wszystkie tunele wykonane mają być metodą odkrywkową – TD-01, TD-04 i TD-12 w systemie ścian szczelinowych, a TT-09/TD10 jako konstrukcje ramowe. Najwęższy zakres prac przewidziano w ramach tunelu TD-01, gdzie wykonane zostaną jedynie ściany szczelinowe oraz strop. Wykop podstropowy, wykończenie oraz wyposażenie obiektów zostaną wykonane w ramach realizacji kolejnego przedsięwzięcia – budowy Trasy Pychowickiej.
Trasa Łagiewnicka to planowana droga przyspieszonego ruchu o długości około 3,5 km, która połączy Ruczaj i Kurdwanów przez Łagiewniki (od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania z ulicami Beskidzką i Halszki). Wraz z projektowanymi trasami Pychowicką i Zwierzyniecką tworzyć będzie tzw. trzecią obwodnicę Krakowa. Trasa Łagiewnicka ma powstać do końca 2020 r. Koszt jej budowy to 880 mln zł brutto.
Przeczytaj także: Ile tuneli drogowych powstanie w najbliższych latach w Polsce?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.