Według wstępnych planów tunel pod Odrą w Policach ma mieć 1,7 km długości; zostanie wydrążony na głębokości około 8–10 m. Dzięki przeprawie tunelowej kierowcy pokonujący trasę Police–Goleniów skrócą podróż o 40 km.

Zadanie jest częścią projektu budowy zachodniej obwodnicy Szczecina – planowanej drogi ekspresowej o długości około 54 km, która połączy autostradę A6 z drogami ekspresowymi S3 i S6. Koszt tej inwestycji to około 3,2 mld zł.


Strategiczna inwestycja drogowa Szczecina

O budowie zachodniego obejścia Szczecina mówi się w Zachodniopomorskiem już od dekady. W sierpniu 2015 r. Gmina Miasta Szczecin, Gmina Police i powiat policki podpisały list intencyjny ws. realizacji kluczowego elementu tej inwestycji – budowy tunelu podwodnego w Policach (na trasie Police-Święta, między węzłami Police i Goleniów). W maju, rok później, zawarto porozumienie ws. podjęcia wspólnych działań w kierunku realizacji tego zadania. Finansowaniem projektu, prócz ww. podmiotów, zająć się miała także Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

W kwietniu 2017 r. wydano decyzję środowiskową, która umożliwiła realizację I etapu przedsięwzięcia, obejmującego budowę odcinka węzeł Police–przeprawa przez Odrę–węzeł Goleniów.

Problemy z finansowaniem budowy szczecińskiej obwodnicy

Mimo postępów w przygotowaniach do realizacji inwestycji na budowę wciąż brakowało pieniędzy. Jak podaje Urząd Miasta Szczecina, wniosek o wpisanie inwestycji do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 (z perspektywą do roku 2025) złożony w 2016 r. nie został do dziś rozpatrzony właśnie ze względu na kwestie braku finansowania. W związku z tym podpisano porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju (Fundusz Inwestycji Samorządowych), który wyraził wstępną gotowość do zaangażowania finansowego w realizację projektu.

Ostatecznie Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przystąpi do opracowania koncepcji programowej ws. budowy obejścia Szczecina i tunelu Police–Święta. Inwestycja została też zgłoszona na listę sześciu przedsięwzięć, które mogłyby być realizowane w formule PPP.

Pozytywna decyzja w tej sprawie zapadła 5 czerwca br.

Od wielu lat staraliśmy się przekonać rządzących, że to strategiczna inwestycja dla miasta i regionu. Zadanie tym bardziej trudne, bo droga nie będzie leżeć w granicach Szczecina. Wielokrotnie spotykaliśmy się z sugestiami, że łatwo nam lobbować, bo przecież sami nie dorzucimy się do zadania. PPP wytrąca ten argument, ale przede wszystkim zdecydowanie zwiększa szanse realizacji. Czy przejazd będzie odpłatny? Od początku nie ukrywaliśmy, że może tak być. Nie sądzę jednak, by ewentualne opłaty były zbyt wysokie. Myślę, że dla wielu mieszkańców północnych dzielnic taki przejazd będzie znacznie korzystniejszy niż przebijanie się do centrum i dalej w stronę Bałtyku – pisze w odpowiedzi na jeden z komentarzy do informacji nt. decyzji na swoim profilu na Facebooku Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Przeczytaj także: Zachodnia obwodnica Szczecina z tunelem