• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: zgoda na budowę metra na Bemowo

Opublikowano: 26-09-2018 Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Wojewoda mazowiecki wydał pierwsze pozwolenia na rozbudowę odcinka zachodniego II linii metra w Warszawie. Chodzi o budowę stacji Wola Park (C5) oraz poprzedzającego ją tunelu (szlak D5), którego trasę wyznaczono przez Wolę i Bemowo. Decyzje wojewody mają rygor natychmiastowej wykonalności.


Stacja Wola Park. Źródło: Metro Warszawskie Stacja Wola Park. Źródło: Metro Warszawskie

Budowa wspomnianych stacji i tunelu przez Wolę i Bemowo to II etap budowy odcinka zachodniego II linii metra od szlaku za stacją C6 Księcia Janusza do torów odstawczych za stacją C4 Powstańców Śląskich. Budowa kolejnych stacji II linii metra domyka inwestycję, która dla mieszkańców Warszawy, jak i wszystkich osób odwiedzających miasto, jest ważna nie tylko ze względu na znaczne zwiększenie ich mobilności, ale także ze względu na organizację ruchu w stolicy – mówi Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.


Jak ponadto czytamy w komunikacie, zgody zostały wydane z zachowaniem m.in. szczególnych warunków zabezpieczenia i nadzoru terenu budowy i prowadzenia robót budowlanych. Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę wojewoda, zgodnie z ustawą Prawo budowlane, sprawdza zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi i kompletność projektu budowlanego (...) – napisano.

Fragment z Woli na Bemowo ma mieć 2 km długości. W ramach budowy powstaną dwie stacje: C5 Wola Park i C4 Powstańców Śląskich oraz wentylatornia szlakowa (V5), komora demontażowa (S6) oraz dwa tunele szlakowe (D5, D6). Całkowita planowana kubatura stacji i wentylatorni to 295 602 m3.

Cały zachodni odcinek II linii metra w Warszawie będzie mieć 5,4 km długości. Elementem II linii będzie także odcinek wschodni północny (3,2 km długości) oraz funkcjonujący już odcinek centralny (6,1 km). Budową odcinka zachodniego zajmuje się firma Gülermak, a wschodniego północnego – Astaldi. Z odcinka centralnego II linii rocznie korzysta około 30 mln pasażerów.

Rozbudowa II linii metra w Warszawie ma potrwać do 2023 r. Podróżni będą korzystać z 23 km metra oraz 21 stacji. Tyle samo kilometrów i stacji ma działająca od 13 lat I linia.

Metro w Warszawie. Źródło: Metro Warszawskie Metro w Warszawie. Źródło: Metro Warszawskie

Metro z powodzeniem funkcjonuje w większości europejskich metropolii. Wiele miast wciąż też inwestuje w budowę lub rozbudowę metra.


W Polsce, póki co, metro działa tylko w Warszawie. Coraz bliżej budowy metra jest jednak Kraków. 10 września br. władze stolicy Małopolski podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności budowy metra w Krakowie. To dzięki tej dokumentacji powinno być wiadomo, gdzie i jakimi metodami najlepiej budować metro w tym mieście. Według szacunków, budowa metra w Krakowie ma kosztować od 8 do 12 mld zł. Na razie powstać ma pierwsza linia metra o długości około 15 km. Trasę zaplanowano od Nowej Huty, przez ścisłe centrum Krakowa do Bronowic.

Przeczytaj także: Metro w Krakowie – podpisano ważną umowę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!