Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) nakazała PKP Polskim Liniom Kolejowym (PKP PLK) unieważnienie wyboru wykonawcy dokumentacji projektowej nowej linii kolejowej Podłęże–Piekiełko w Małopolsce – podała Polska Agencja Prasowa (PAP). PKP PLK mają też ponownie przeprowadzić wybór najkorzystniejszej oferty.
Podłęże–Piekiełko: gdzie powstaną tunele kolejowe? Fot. SvedOliver / Shutterstock
W ramach przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej nowej linii kolejowej Podłęże–Piekiełko wpłynęły dwie oferty. Pierwszą, o wartości 221,4 mln zł, złożyło konsorcjum ze spółką Egis Rail na czele. Drugą, o wartości 208,6 mln zł, złożyło konsorcjum, którego liderem jest spółka Aecom Polska. PKP PLK za najkorzystniejszą uznały pierwszą z tych propozycji, jednak drugi z oferentów odwołał się do KIO. Ponowne ogłoszenie wyboru wykonawcy planowane jest jeszcze w tym miesiącu.
Ten zakres prac zaplanowano na lata 2018–2021. Chodzi o opracowanie, przede wszystkim, koncepcji programowo-przestrzennej, projektów budowlanych i wykonawczych, a także o uzyskanie decyzji administracyjnych.
Podłęże–Piekiełko to potoczna nazwa budowy nowej linii kolejowej Podłęże-Szczyrzyc-Tymbark/Mszana Dolna w Małopolsce, wraz z modernizacją istniejącej linii Chabówka-Nowy Sącz. Trzy lata temu wybrano wariant przebiegu nowej trasy. Zgodnie z założeniami, na blisko 60-kilometrowym odcinku ma powstać 11 tuneli o łącznej długości około 12 km oraz 7 estakad (6 km łącznej długości). Tunele powstaną w miejscowościach: Góra Św. Jana, Kasina Wielka, Skrzydlna, Stróża, Suchoraba i Wilkowisko. W ostatniej z tych miejscowości zbudowany zostanie najdłuższy tunel, około 4-kilometrowy (pozostałe będą mieć po około 1 km długości).
Podłęże–Piełko – trasa. Źródło: PKP PLK
Początek nowej linii w Małopolsce zaplanowano we wsi Podłęże w gminie Niepołomice. W Szczyrzycu będzie się rozgałęziać na wschód do Tymbarku (linia 622) i na zachód do Mszany Dolnej (623). W tych miejscowościach połączy się z istniejącą 75-kilometrową trasą Chabówka–Nowy Sącz (104) – na której mają powstać z kolei dwa tunele. Ich łączna długość wyniesie około 5,8 km (powiat limanowski). Zaplanowano też estakadę o długości 1,1 km (okolice Limanowej).
Przeczytaj także: W Polsce powstanie 20 tuneli kolejowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.