Jak informuje warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) tunel pod Ursynowem, który powstaje w ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy, „schodzi” pod ziemię. Właśnie rozpoczęły się roboty związane z wykopem podstropowym – spod zabetonowanej płyty górnej obiektu wydobywany jest grunt. Budowany w warszawskiej dzielnicy Ursynów tunel ma mieć ponad 2,3 km i być najdłuższym miejskim tunelem drogowym w Polsce.
Budowa tunelu pod Ursynowem (Południowa Obwodnica Warszawy). Fot. GDDKiA
Wykonawca tej części drogi ekspresowej S2 – włoska firma Astaldi – wykonał już 80% ścian szczelinowych (ich całkowita powierzchnia wyniesie 116 tys. m²), ułożył 35% zbrojeń płyty stropu, z czego 26% już zabetonowano; zrealizowano też 28% wykopów (w sumie ich objętość to 500 tys. m³). Na całą płytę górną tunelu ma zostać zużytych 29 tys. m³ betonu i 6 tys. ton stali.
Budowa tunelu pod Ursynowem (Południowa Obwodnica Warszawy). Fot. GDDKiA
Oprócz tunelu na odcinku, za który odpowiedzialna jest włoska spółka, powstanie 12 obiektów mostowych (zabetonowano już połowę podpór). Na ten moment usuwane są kolizje z przyszłą trasą linii gazowych, ciepłowniczych, wodociągowych, sanitarnych i deszczowych, a także instalacji energetycznych i teletechnicznych.
Budowa tunelu pod Ursynowem (Południowa Obwodnica Warszawy). Fot. GDDKiA
W związku z najbliższymi pracami (wydobywanie gruntu pod wykop) w rejonie placu budowy nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Od 9 stycznia 2019 r. zmieni się geometria skrzyżowania ul. Rosoła z ul. Płaskowicką. Na czas budowy wykonano tam dodatkowy pas ruchu. Wszystkie prace w obrębie obiektu będą prowadzone także w okresie zimowym.
Budowa tunelu pod Ursynowem (Południowa Obwodnica Warszawy). Fot. GDDKiA
Tunel pod Ursynowem powstaje w ramach budowy odcinka A Południowej Obwodnicy Warszawy. Fragment ten będzie mieć 4,6 km długości. Oprócz tego w realizacji są jeszcze dwa inne odcinki. Jeden, o długości 6,45 km, między węzłami Przyczółkowa i Wał Miedzeszyński, w ciągu którego powstaje tzw. Most Południowy (o długości około 1,5 km), buduje turecka firma Gülermak. Za drugi, o długości 7,5 km, w ramach którego powstają dwie estakady nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, odpowiedzialna jest spółka Warbud. Cały odcinek obwodnicy Warszawy Puławska–Lubelska ma być gotowy w drugiej połowie 2020 r.
Przeczytaj także: Budowę Południowej Obwodnicy Warszawy opóźniał... bazarek
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.