Nie ma zagrożenia dla przebiegu procesu inwestycyjnego budowy stałego połączenia wysp Wolin i Uznam w Świnoujściu (tunelu pod Świną). Takie informacje pragniemy przekazać w związku ze złożeniem do Sądu Rejonowego w Szczecinie wniosku o upadłość likwidacyjną spółki Energopol Szczecin S.A. – poinformował Rabenda.

Spółka Energopol Szczecin S.A. jest udziałowcem konsorcjum firm Porr S.A. (lider konsorcjum), Porr Bau GmbH, Gülermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhüt A.S oraz Energopol Szczecin S.A., które 17 września 2018 r. podpisało z miastem Świnoujście umowę na zaprojektowanie i wybudowanie tunelu. W konstrukcji konsorcjum Energopol Szczecin posiada najmniejszy udział (20%).


Prezydent miasta Świnoujście, Janusz Żmurkiewicz, potwierdził, że informacja o upadłości Energopolu nie zaszkodzi realizacji projektu. Prezes spółki Porr, Piotr Klezik, zapewnił, iż kontrakt pomiędzy konsorcjantami obejmuje sytuację, że któryś z udziałowców wycofa się z przedsięwzięcia; jego obowiązki mają przejąć pozostali udziałowcy.

Sytuacja związana z Energopolem nie będzie miała wpływu na przebieg inwestycji i nie zagraża jej w żaden sposób. Dowodem tego ma być podpisanie w najbliższych dniach umowy na zakup maszyny, która ma wydrążyć nasz tunel – podkreślił Klezik.

17 lipca br. wykonawca ma też złożyć gotowy projekt przeprawy w celu uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Koszt robót pod cieśniną Świną to ponad 912 mln zł. 85% środków finansowych będzie pochodzić z kasy Unii Europejskiej, a pozostałą część zapewni miasto.

Tunel pod cieśniną Świną ma mieć 1,4 km długości. Połączy wyspy Uznam i Wolin, między którymi obecnie podróżować można tylko promem. Wydrążony zostanie z wykorzystaniem maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica wewnętrzna tunelu wyniesie 12 m, a zewnętrzna – 13 m. W środku zaplanowano jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy, a poniżej jezdni tunel ewakuacyjny.

Będzie to drugi podwodny tunel drogowy w Polsce. Pierwszy, w 2016 r., oddano do użytku pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

Przeczytaj także: Wypłynięcie betonu na budowie Trasy Łagiewnickiej w Krakowie