Partnerzy portalu

S19: rozpoczęły się badania odcinka z tunelami

Opublikowano: 31-07-2019 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Rozpoczęły się badania geologiczne na odcinku planowanej drogi ekspresowej od Babicy do Domaradza (woj. podkarpackie). Ten fragment S19 ma mieć 23,5 km długości, w jego ciągu powstaną m.in. trzy tunele o łącznej długości 4,6 km. S19 to część szlaku Via Carpatia.


Fot. kalafoto/Adobe Stock Fot. kalafoto/Adobe Stock
  • Wiercenia osiągną łączną długość ponad 26,2 km
  • S19 na Podkarpaciu ma mieć 170 km długości
  • Na terenie woj. podkarpackiego zaplanowano cztery tunele drogowe  

Prace geologiczne na odcinku Babica–Domaradz toczą się w ramach podpisanej w lutym 2018 r. umowy na opracowanie koncepcji programowej (KP) z pełnym rozpoznaniem geologicznym. W celu rozpoznania warunków podłoża wykonywane są sondowania sprawdzające i wiercenia. Odwierty osiągną łączną długość ponad 26,2 km. W miejscach planowanej budowy tuneli dodatkowo odbędą się badania m.in. wodochłonności oraz prześwietlenia miedzyotworowe.

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), wykonawca zobowiązany jest m.in. do wykonania badań geologicznych i hydrogeologicznych, które są niezbędne do prawidłowego rozpoznania podłoża gruntowego pod planowaną inwestycję oraz wystarczające do zaprojektowania wszystkich obiektów budowlanych oraz zabezpieczenia obszarów zagrożonych zjawiskami geodynamicznymi (otwory badawcze, sondowania sprawdzające, kolumny inklinometryczne i piezometry).

Do realizacji tego zadania wykorzystywane są wiertnice samojezdne na podwoziu gąsienicowym. To maszyny przystosowane do pracy w bardzo trudnych warunkach terenowych, a w przypadku tego odcinka przyszłej S19 muszą poradzić sobie m.in. w głębokich jarach o stromych zboczach oraz w kompleksach leśnych.


Na Podkarpaciu zaplanowano cztery tunele o łącznej długości 6,6 km. Tunel w ciągu fragmentu S19 węzeł Rzeszów Południe–węzeł Babica będzie mieć ponad 1,3 km długości, a pozostałe trzy powstaną właśnie w ramach budowy odcinka od węzła Babica do węzła Domaradz. Na przekrój użytkowy jednej nitki każdego z tuneli będą składać się dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m, pas awaryjny (szerokość min. 2,5 m) oraz drogi ewakuacyjne o szerokości 1,2 m.

Droga S19 ma mieć około 570 km. Jej trasa prowadzić będzie przez cztery województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Trasa na Podkarpaciu będzie mieć 170 km długości. Fragmentem od Rzeszowa do Lublina kierowcy pojadą w 2022 r., natomiast do Barwinka – w 2025 r. Via Carpatia to międzynarodowy szlak, który połączy Litwę z Grecją poprzez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Na terenie Polski liczyć będzie około 700 km. Fragment ten przebiegać będzie wzdłuż dróg ekspresowych: S61, S8, S17 oraz S19.

Przeczytaj także: S19 – potrzebny nowy wariant przebiegu tunelu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe