The Boring Company (TBC) Elona Muska drąży tunel pod centrum kongresowym Las Vegas Convention Center. Choć projekt jest skromny, w porównaniu z ambicjami Muska, firma się nie poddaje. – To dopiero początek – mówi Steve Davis, prezes TBC.
Musk nie zmniejsza ambicji, chce drążyć 1,6 km dziennie. Fot. TBC
Bywalcy koncertów i innych wydarzeń odbywających się w dużych obiektach kongresowych mogą zaświadczyć, jak ważna jest odpowiednia komunikacja w przypadku imprez masowych. Właśnie z tego powodu władze Los Angeles chcą usprawnić transport w obrębie centrum, przeprowadzając trasę... pod budynkiem. Tunel o długości 1500 m połączy jeden koniec budynku z drugim, kosztem 48 mln USD.
Źródło: The Boring Company
Czy warto wydać taką kwotę? Firma Muska zachwala swoje rozwiązanie, Loop, podkreślając, że jego zastosowanie ograniczy hałas na powierzchni, nie będzie wymagało budowy pasów czy barierek, będzie wygodne dla pasażerów, a ponadto odporne na wszelkie warunki pogodowe.
Musk chciałby też, aby tunel ten poprowadzony został aż do lotniska.
Źródło: The Boring Company
Plany Elona Muska
Jak podkreśla Davis, drążenie tunelu jest dla firmy testem. Nie patrzymy na to jak na jednorazowy projekt, ale pierwszy z wielu, wielu projektów. W rzeczywistości jesteśmy bardzo niecierpliwi i pragniemy szybko się rozwijać – mówi Davis. Wynik realizacji tego projektu może być albo taki, że ludziom się to nie spodoba, i wtedy zrezygnujemy z tego... albo wszyscy pokochają Loop i będziemy się rozwijać – wyjaśnia.
Jednym z celów rozwoju będzie maksymalna efektywność i standaryzacja technologii, którą Musk wprowadził już do Tesli, Gigafactory i SpaceX. TBC ma w przyszłości drążyć tunele w tempie 1,6 km dziennie, zgodnie z planami Muska. Teraz taki odcinek budowany jest w sześć tygodni.
Tunel centrum konferencyjnego jest pierwszym komercyjnym projektem TBC.
Loop ma być odbiciem projektu Hyperloop, jednak przeniesionym na inne waunki. Rozwiązanie, które ma być stosowane w przypadku sieci Hyperloop, przewidziane zostało dla dużych odległości. Możliwość transportu kapsuł Hyperloop wiąże się w takiej sytuacji z koniecznością wytworzenia próżni w tunelu. W przypadku Loop dystans pomiędzy kolejnymi przystankami ma być niewielki, tak aby Loop mógł z powodzeniem zastąpić naziemną komunikację publiczną; jednocześnie takie rozwiązanie nie będzie wymagało przesyłania kapsuł w próżni, Elon Musk będzie mógł zastosować prostsze rozwiązania technologiczne.
Przeczytaj także: Kolej Dużych Prędkości w UK: powstanie 40 km tuneli
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.