• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Co dzieje się na budowie najdłuższego tunelu zatapianego?

Opublikowano: 20-05-2020 Źródło: Femern A/S

W Rødbyhavn na duńskiej wyspie Lolland, na budowie zatapianego tunelu drogowo-kolejowego Dania–Niemcy, trwa budowa przystani roboczej. Port będzie mieć 500 tys. m2 powierzchni: to z niego ekspediowane będą wyprodukowane na wyspie elementy tunelu.


Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

W ramach budowy tunelu Fehmarnbelt Fixed Link konieczne będzie wykorzystanie wielu tysięcy ton surówców, m.in. do przygotowania elementów obudowy tunelu. Transport tych surowców na wyspę Lolland drogą lądową wiązałby się z koniecznością wysyłania tam niezliczonej ilości kolejnych ciężarówek. Znacznie wygodniejszym i bardziej ekologicznym rozwiązanie będzie przesłanie wszystkiego drogą morską; tak samo będzie w przypadku gotowych już elementów, które posłużą do budowy obiektu.

Powstający port wymaga pogłębienia dna. W tym celu do pracy zmobilizowano ogromną jednostkę pływającą z Brazylii, o wymiarach 68x23 m, która jest w stanie pogłębić dno do poziomu 30 m.

Tak ma wyglądać port na Lolland. Źródło: Femern A/S Tak ma wyglądać port na Lolland. Źródło: Femern A/S

 

Realizacja inwestycji polegającej na budowie tunelu pomiędzy dwoma wyspami: duńską Lolland i niemiecką Fehmarn. Będzie to tunel drogowo-kolejowy o długości 18 km, najdłuższy tego typu zatapiany obiekt na świecie. Wartość projektu to 3,4 mld USD.

Budowa podwodnego obiektu miała rozpocząć się już w 2015 r., ale z uwagi na opóźnienia na etapie projektowania, dojdzie do tego za nieco ponad pół roku. Tunel powinien być gotowy w 2028 r.; wybuduje go konsorcjum FLC.

Konstrukcja zostanie posadowiona w wykopie w dnie morza (głębokość wykopu: 16 m, szerokość: 60 m, długość: 18 km). Tunel będzie budowany poprzez zanurzanie w wodzie betonowych elementów, osadzaniu ich na fundamencie i zasypywaniu kilkumetrową warstwą żwiru i piasku. Każdy z betonowych elementów będzie mieć 217 m długości, 42 m szerokości i 9 m wysokości, przy 73 tys. ton wagi. 

Przeczytaj także: Gigantyczna inwestycja kolejowa w Warszawie za prawie 2 mld zł

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia