• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel w Świnoujściu: produkcja z dokładnością poniżej milimetra [zdjęcia]

Opublikowano: 03-11-2020 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Gotowe są już pierwsze segmenty obudowy tunelu, który powstanie pod cieśniną Świną w Świnoujściu. Obiekt zostanie zbudowany przez maszynę TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która będzie jednocześnie drążyć tunel i układać betonowe pierścienie. Kolejne zabudowane pierścienie będą tworzyć obudowę obiektu.


Fot. tunel-swinoujscie.pl Fot. tunel-swinoujscie.pl
  • Podwodny tunel w Świnoujściu będzie mieć prawie 1,5 km długości
  • Drążenie rozpocznie się wiosną 2021 r.
  • Trwa budowa obu komór dla TBM

Tunel w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin. Na pierwszej z nich zbudowano zakład prefabrykacji, w którym powstają elementy obudowy. Zanim przystąpiono do ostatecznej produkcji, przeprowadzono testy mieszanki betonowej i wykonano próbny montaż pierścieni. Obecnie każdej doby przy ich produkcji pracują 34 osoby. W sumie powstanie 785 betonowych pierścieni, z czego 615 o długości 2 m, a 170 o długości 1,5 m. Waga większego segmentu (dla dwumetrowego pierścienia) sięgnie 12,5 ton, a mniejszego – 9,3 ton.

Zakład prefabrykacji w Świnoujściu

Fot. tunel-swinoujscie.pl Fot. tunel-swinoujscie.pl

Co warte podkreślenia, elementy obudowy tunelu produkowane są z niesamowitą dokładnością. Jeżeli chodzi o szerokość, różnica między elementami nie może być większa niż 0,5 mm; w przypadku grubości – 1,5 mm, a długości – 1 mm.  Do produkcji wykorzystywany jest beton na kruszywie łamanym granitowym. Część z elementów zbrojona jest stalą, a część włóknami stalowymi, ponadto np. na wypadek ewentualnego pożaru w tunelu do betonu dodawane są włókna polipropylenowe.

Maszyna TBM już w Świnoujściu

Fot. tunel-swinoujscie.pl Fot. tunel-swinoujscie.pl

129 elementów maszyny TBM już od niemal miesiąca jest w Świnoujściu, zakończył się już ich przewóz z portu w okolice szybu startowego na wyspie Uznam. Po złożeniu cała maszyna będzie mieć 120 m długości i 20 m szerokości. Średnica tarczy wyniesie 13,5 metra.

Budowa komory startowej

Fot. tunel-swinoujscie.pl Fot. tunel-swinoujscie.pl

W przypadku komory startowej, w ostatnim czasie m.in. zbrojono i betonowano płytę denną, trwa jej odwadnianie. Aktualnie prowadzony jest też montaż zakładu, w którym płuczka wiertnicza będzie oczyszczana i oddzielana od urobku.

Komora startowa na wyspie Uznam

Fot. tunel-swinoujscie.pl Fot. tunel-swinoujscie.pl

Z kolei na wyspie Wolin powstaje komora odbiorcza. Obecnie wykonywane są np. ściany szczelinowe.

Podwodny tunel w Świnoujściu będzie mieć 1484 m długości. Drążenie ma rozpocząć się w marcu i potrwać około pięciu miesięcy. Obiekt gotowy ma być w III kwartale 2022 r. Będzie to jednorurowy tunel z jezdnią z dwoma pasami.

Przeczytaj także: Wiercenia, roboty strzałowe – budowa tunelu na drodze S3

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!