• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Singapur zbuduje połączenie z Malezją. Powstaną most i tunel

Opublikowano: 25-02-2021 Źródło: mymrt.com.my, lta.gov.sg, bridgeweb.com, straitstimes.com, channelnewsasia.com, railway-technology.com

Singapore’s Land Transport Authority (LTA) podpisał umowę na budowę systemu szybkiego transportu, który połączy Singapur i Malezję. W ramach prac zostanie wydrążony dwunawowy tunel kolejowy i most nad cieśniną Johor.


Wizualizacja: LST Wizualizacja: LST

Most w ramach 4-kilometrowego połączenia wahadłowego RTS Link wybuduje spółka China Communications Constructi za 135 mln USD. Cała trasa zostanie poprowadzona między stacją Woodlands North na wybrzeżu Singapuru a położoną w Malezji stacją Bukit Chagar w Johor Bahru. Podziemną stację, tunele i dodatkowe budynki wykona Penta-Ocean Construction. Wartość tej umowy to prawie 933 mln USD.

Wizualizacja: LTA Wizualizacja: LTA

W ramach kontraktu zostanie wykonany most na wysokości 25 m nad cieśniną Johor, który na lądzie zejdzie pod ziemię do tuneli kolejowych prowadzących do stacji Woodlands North. Prace mają rozpocząć się w II kwartale 2021 r., a trasa zostanie oddana do użytku pod koniec 2026 r. Umowę podpisano w listopadzie 2020 r.

Źródło: MRT Źródło: MRT

Stacja Woodlands North zostanie wybudowana 28 m pod ziemią. Będzie obiektem trzykondygnacyjnym z dwoma poziomami dla pasażerów i podziemnym połączeniem z budynkiem CIQ – punktem celnym, imigracyjnym i kwarantanny. Planowane połączenie ma rozładować zatory na trasie Johor-Singapore Causeway, którą dziennie podróżuje ponad 350 tys. pasażerów. Stacje po obu stronach będą zintegrowane z lokalną komunikacją. RTS Link będzie w stanie obsłużyć do 10 tys. pasażerów w godzinach szczytu w każdym kierunku. CIQ usprawni przejazdy transgraniczne: podróżni nie będą musieli się odprawiać na początku i końcu podróży.

Wizualizacja: LTA Wizualizacja: LTA

Pociągi będą jeździły z prędkością operacyjną 80 km/godz. Każdy skład pomieści 605 pasażerów. Sterowanie zapewni automatyczny system kontroli pociągu, nie będzie maszynistów.

Operatorem systemu jest firma RTS Operations, joint venture malezyjskiej Prasarana Malaysia i singapurskiej SMRT Corporation.

Przeczytaj także: Bródno: ostatni tunel metra wydrążony

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia