Budowa tunelu pod Stonehenge boryka się z nieustannym problemami. Zezwolenie na budowę wydano z opóźnieniem, aktywiści i miłośnicy kamiennego kręgu oprotestowali zasadność tej inwestycji, a teraz prawdopodobnie trzeba będzie planowany obiekt poszerzyć ze względu na nowe wytyczne w sprawie bezpieczeństwa.
Wizualizacja: Highways England
- Tunel pod Stonehenge zaplanowano bez poboczy i zatok awaryjnych
- Nowe regulacje mogą wymusić zmiany z projekcie
- Wszelkie zmiany znacząco podniosą koszty inwestycji
Highways England analizuje możliwści
Nadzorujące przedsięwzięcie Highways England analizuje plany poszerzenia tunelu, który ma powstać w ramach projektu budowy 13-kilometrowej trasy A303 z Amesbury do Berwick. Dotychczasowa koncepcja zakładała wykonanie w obiekcie dwujezdniowej drogi o długości 3,22 km bez zatok postojowych, schronów ratunkowych i poboczy. Jednak teraz urzędnicy poprosili konsultantów o zbadanie skutków dodania części lub wszystkich tych elementów.
Wizualizacja: Highways England
Nowe zasady bezpieczeństwa
Ewentualne zmiany wynikają z przygotowywanej przez rząd regulacji zwiększającej liczbę obiektów awaryjnych i ratunkowych w związku z obawami o bezpieczeństwo. Przypomnijmy, że pół roku temu trzy konsorcja (Bouygues Travaux Publics oraz J Murphy & Sons, Hochtief Infrastructure i Dragados, a także FCC Construcción Salini Impregilo i BeMo Tunneling UK) zakwalifikowano do dialogu technicznego i ubiegania się o realizację przedsięwzięcia o wartości 1,7 mld funtów, którego celem jest rozładowanie zatorów na istniejącej trasie A303 między Amesbury i Berwick Down i przeniesienie ruchu pod zabytek uznany za światowe dziedzictwo kultury.
Zatłoczona A303. Fot. Highways England
Możliwości do wyboru
Highways England chce otrzymać też wycenę kosztów wykonania dwóch zatok postojowych rozstawionych w odległości 1 km i wybudowanych z wykorzystaniem betonu natryskowego oraz wersji zakładającej poszerzenie tunelu i dodanie na całej długości poboczy. Pierwsza wersja jest uważana za tańszą. Niezależnie od wyceny, zmiany w projekcie spowodują, że już najdroższa inwestycja drogowa w Wielkiej Brytanii stanie się jeszcze droższa.
Przeczytaj także: Tunel Fehmarnbelt: zakończono przybrzeżne badania geotechniczne
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.