Virginia jest jedną z trzech TBM, które drążą obiekt w rejonie Mauls w południowym Tyrolu (Włoch). Wszystkie pracują przy budowie dwóch głównych naw tunelu, a także tunelu serwisowego. W marcu TBM Virginia wydrążyła aż 860 m obiektu, co dało jej średnią dzienną wydajność na poziomie 27,7 m.

W sumie do początku kwietnia br. dwie TBM drążące główne tunele pokonały ponad 50% całkowitej trasy. Było to możliwe dzięki stabilnym warunkom geologicznym, w których tarcze osiągają wysoką wydajność.

TBM budujące tunele w Mauls to maszyny dostarczone przez firmę Herrenknecht AG. Pierwsza dysponuje tarczą o średnicy 10,650 mm oraz mocą 4200 kW, natomiast parametry drugiej to: 6800 mm (średnica tarczy) oraz 2800 kW (moc).

Tunel pod przełęczą Brenner to jedna z najciekawszych i największych inwestycji kolejowych realizowanych obecnie na świecie. Obiekt będzie miał 64 km długości (230 km wraz z tunelami awaryjnymi i infrastrukturą dostępową). Jego trasa prowadzi z austriackiego Innsbrucka do włoskiej Fortezzy, u podstaw Alp Wschodnich. Zakończenie prac planowane jest na przełom 2027 i 2028 r.


Brenner to jedna z najważniejszych alpejskich przełęczy, położona na wysokości 1374 m n.p.m. Obecnie prowadzą przez nią dwie autostrady – austriacka A13 oraz włoska A22, będące częścią europejskiej drogi E45.

Przeczytaj także: Zamrażanie gruntu na budowie tunelu pod przełęczą Brenner