• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Obwodnica Krakowa: budowa tunelu nabrała rozpędu

Opublikowano: 10-06-2021 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

W ramach budowy Północnej Obwodnicy Krakowa powstaje tunel pod wzgórzami w Batowicach. Obiekt budowany jest przy użyciu metody odkrywkowej.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Obecnie, w przypadku tunelu w Batowicach, skuwane są ściany szczelinowe i montowane zbrojenia stropu na kolejnych segmentach. Będzie to obiekt o długości 496 m.

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Budowa obwodnicy Krakowa

Północna Obwodnica Krakowa będzie stanowić drogę ekspresową S52 i mieć 12,5 km długości. W jej ciągu powstanie jeszcze drugi tunel – długi na 653 m obiekt, który umożliwi przejazd pod rzeką Prądnik w Zielonkach. Także on zostanie zbudowany przy użyciu metody odkrywkowej. Latem 2020 r. w rejonie wschodniego portalu wykonano próbne pompowanie, a w tym roku wydano ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla pododcinka z tym tunelem.

Pod względem długości oba tunele rozdzieli prawie 570-metrowy most, przekraczający zbiornik Węgrzce nr 80, potok Sudół Dominikański i jego dopływ, a także ul. Krakowską w gminie Zielonki.

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

W sumie w ramach całej tej inwestycji powstanie 29 obiektów inżynieryjnych. Poza tunelami, na pozostałych tego typu obiektach trwają prace zbrojarskie i betonowanie podpór.

Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa pochłonie 1,42 mld zł, droga ma być gotowa w 2023 r.

Przeczytaj także: W tunelu pod Ursynowem znajdzie się 130 kamer

Powiązane
1 Komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

  • Avatar
    katarzynaritter620 Opublikowano: 06-07-2021 20:51:53
    Mieszkam w tej okolicy i muszę przyznać, że mniej więcej od roku cała północ Krakowa (rejon Prądnika Białego zwłaszcza) wygląda, jakby była w jednym wielkim remoncie :P Ładnie więc może specjalnie nie jest, ale nikomu to za bardzo nie przeszkadza :) Bo już za 2-3 lata będzie to naprawdę ekstra miejsce do mieszkania!