Maszyna, analogicznie jak dwie pracujące już na budowie nowej kolei dużych prędkości w UK (Cecille i Florence), dysponuje tarczą o średnicy 10,26 m. Została wyprodukowana w Niemczech przez firmę Herrenknecht. Swoją pracę ma rozpocząć jeszcze w tym roku, a wydrążenie obu naw tunelu powinno zająć jej nie więcej niż pięć miesięcy.

Obecnie trwa konkurs na wybór imienia dla kolejnej TBM. Rozważane są trzy: Anne (na cześć Anne Hathaway, żony Williama Szekspira), Dorothy (od Dorothy Hodgins, pierwszej Brytyjki uhonorowanej Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii) oraz Mary-Ann (powieściopisarka, poetka i tłumaczka epoki wiktoriańskiej, tworząca pod pseudonimem George Eliot). Wszystkie trzy związane były z regionem, w którym powstają tunele HS2.


Budowa tego obiektu będzie jedną z ciekawszych realizacji w ramach budowy HS2. Po zakończeniu drążenia pierwszej nawy tunelu, TBM zostanie wydobyta z portalu południowego i przetransportowana z powrotem, do wejścia do portalu północnego, aby rozpocząć drążenie drugiej nawy. Odcinek ten ma stać się tzw. zielonym tunelem, z „dachem” powstałym z usypanej i obsianej ziemi, tak aby zintegrować portal obiektu z okolicznym krajobrazem.

HS2 to nowa szybka kolej, która ma obsługiwać osiem z 10 największych brytyjskich miast. Trasa będzie miała 225 km długości i 25 stacji. Blisko połowę HS2 tworzyć będą tunele. Jako pierwszy, pomiędzy 2029 r. a 2033 r., do użytku zostanie oddany fragment Londyn–Birmingham.

Przeczytaj także: Ekostacja w sercu nowej brytyjskiej sieci kolei dużych prędkości