• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel w Świnoujściu: połowa już wydrążona [zdjęcia]

Opublikowano: 14-07-2021 Źródło: GDDKiA

Wyspiarka, maszyna drążąca tunel drogowy w Świnoujściu, wykonała już 742 m obiektu, czyli połowę przewidzianego dystansu. Jest coraz bliżej brzegu cieśniny Świny od strony wyspy Wolin i jesienią 2021 r. powinna zakończyć drążenie. To nie oznacza końca robót – cała trasa będzie gotowa we wrześniu 2022 r.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Wszystkie elementy obudowy, 6280 sztuk, już wykonano
  • Osiem tubingów tworzy pierścień – ułożono już 417
  • Długość tunelu drążonego maszyną TBM wyniesie 1,58 km

Drążenie i obudowa

TBM (ang. Tunnel Boring Machine) Wyspiarka w trakcie drążenia usuwa urobek i wykonuje obudowę tunelu z prefabrykowanych elementów, tzw. tubingów. Osiem takich elementów tworzy pierścień –  a tych ułożono już 417. Zakład prefabrykacji wyprodukował już całość, 6280 tubingów. Część została zamontowana, resztę przetransportowano na place składowe i na bieżąco są dostarczane do miejsca przeznaczenia. To nie koniec produkcji – teraz w fabryce będą wytwarzane inne elementy wewnętrznych konstrukcji obiektu.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA


Budowa drogi w tunelu

Po przewierceniu się z wyspy Uznam na wyspę Wolin rozpoczną się kolejne prace. Sam tunel ma przekrój okręgu (jak tarcza TBM), dlatego zostanie wykonana płyta denna, na której powstanie jezdnia. Pod nią znajdzie się galeria ewakuacyjna i inne instalacje tunelowe. W wybranych miejscach obudowa będzie przebita, by stworzyć wyjścia awaryjne. Pojawią się też systemy wentylacji, przeciwpożarowe, zarządzania ruchem i monitoringu.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Trasa zastąpi promy

Długość budowanej drogi wyniesie 3,4 km, a sam tunel pod Świną, łączący wyspy Uznam i Wolin, będzie liczyć 1,48 km. W jednonawowym obiekcie znajdzie się dwupasowa jezdnia, a zachodnia część Świnoujścia uzyska stałe połączenie z resztą kraju, które zastąpi przeprawy promowe o ograniczonej przepustowości i zależne od pogody.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Inwestorem jest Urząd Miasta Świnoujście, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pełni rolę inwestora zastępczego. Wartość przedsięwzięcia wynosi 913,8 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – 775 mln zł.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przeczytaj także: TBM Katarzyna drąży tunel kolejowy w Łodzi

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia