• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wznowienie drążenia tunelu w ciągu drogi ekspresowej S1

Opublikowano: 08-11-2021 Źródło: GDDKiA

W maju br. Urząd Górniczy w Krakowie wstrzymał drążenie tunelu TD2.1 w ciągu budowanej drogi ekspresowej S1. W trakcie prac nad obiektem doszło do zawału skał stropowych w czole tunelu. Po przedłożeniu programu naprawczego i ekspertyzy, która określiła właściwy dobór obudowy, dyrektor urzędu zezwolił na wznowienie drążenia. Prace rozpoczną się w tym tygodniu.


Fot. Marek Prusak / GDDKiA Fot. Marek Prusak / GDDKiA

Roboty zostaną wznowione poprzez wykonanie iniekcji cementowej oraz parasola ochronnego, który powstanie z 44 rur o przekroju 114 mm i długości 15 m. Działania te służyć mają wzmocnieniu górotworu. Jak zapewnia inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), wstrzymanie robót nie będzie miało wpływu na termin ukończenia prac w obiekcie. Wykonawca ma niebawem przedłożyć aktualizację harmonogramu, z którego wynikać będzie termin ukończenia robót na całym kontrakcie.

S1: prace tunelowe

Tunel, o którym mowa, powstaje w ramach budowy S1 na odcinku Przybędza–Milówka. Jezdnia w kierunku Zwardonia będzie miała 984 m, natomiast w stronę Żywca 975 m (na tej jezdni obiekt osiągnął w kalocie długość około 54,77 m). Cały czas trwają prace na pozostałych jezdniach obiektów tunelowych. W tunelu TD1.1 (na jezdni w kierunku Zwardonia, o długości około 834 m), wydrążono w górotworze prawie 280 m, natomiast w obiekcie TD1.2 (w stronę Żywca) – 190 m.

Fot. Marek Prusak / GDDKiA Fot. Marek Prusak / GDDKiA

W celu przyspieszenia tempa prac, zdecydowano o wykonaniu dodatkowych portali, które umożliwią dwustronne drążenie tuneli. Obecnie zabezpieczana jest skarpa nad portalem północnym tuneli zlokalizowanych od strony Żywca (TD1). Wykonano też czwartą półkę skarpy nad portalem południowym obiektów znajdujących się od strony Milówki (TD2).

Zaawansowanie prac na kontrakcie sięga 25% zaakceptowanej kwoty kontraktowej. W jej zakres wchodzi m.in. 757 tys. m3 wykopów oraz 69 tys. m3 nasypów w rejonie węzłów Przybędza i Milówka oraz w śladzie drogi głównej pomiędzy węzłami i tunelami, budowa obiektów inżynieryjnych i kubaturowych, odwodnienia, prac branżowych.

Większy postęp wykonawca notuje na budowie obiektów mostowych: trzech mostów drogowych oraz pięciu estakad, których łączna długość wyniesie ponad 2,3 km. Zaawansowanie robót to obecnie prawie 30%. Jeśli chodzi o prace drogowe, to wykonano już niemal połowę z nich, a w przypadku realizacji takich obiektów, jak mury oporowe (będzie ich 10), konstrukcje oporowe (dziewięć) czy ściany oporowe (siedem), o łącznej powierzchni ponad 96 tys. m2, to już 40% postępu.

Fot. Marek Prusak / GDDKiA Fot. Marek Prusak / GDDKiA

S1 Przybędza–Milówka – podstawowe informacje

Droga ekspresowa S1 Przybędza–Milówka (potocznie nazywana obejściem Węgierskiej Górki) to nowo budowana trasa o długości 8,5 km. Na długości 3,7 km (przed i za tunelami) będzie to odcinek jednojezdniowy z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, natomiast na pozostałych 4,8 km (w tunelach i między obiektami) dwujezdniowy (dwie jezdnie – dwa pasy ruchu w każdą stronę). Umowę z wykonawcą podpisano w październiku 2019 r. Finał prac planowany jest na sierpień 2023 r. Wartość inwestycji to ponad 1,3 mld zł brutto.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

S1 znajduje się w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, która łączy kraje basenu Morza Bałtyckiego z państwami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25 (oś drogowa Gdańsk–Brno/Bratysława–Wiedeń). Docelowo trasa ma mieć 135 km długości i połączyć Pyrzowice (A1) z granicą polsko-słowacką w Zwardoniu, przecinając dwa województwa: śląskie i małopolskie.

Przeczytaj także: Decyzja środowiskowa dla budowy odcinka S12

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!